Almanya'da 1 Kasım hazırlıkları tamam

Türkiye'deki genel seçimler için Almanya'da 13 bölgede hazırlıklar tamamlandı. 7 Haziran'da en yüksek oranda seçime katılımın yaşandğı Köln kentindeki merkez de, düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Anadolu Ajansı 07.10.2015 - 06:35

Almanya'da 1 Kasım hazırlıkları tamam

Türkiye'de 1 Kasım'da genel seçimlere gidiyor.

Yurtdışındaki seçmenler için 54 ülke, 113 temsilcilikte sandık kurulacak. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar ayrıca 30 gümrük kapısında oy kullanabilecek.

Gümrüklerde ve yurtdışı bazı temsilciliklerde oy verme işlemi 8 Ekim'de başlarken, temsilciliklerde oy verme işlemi 25 Ekim'de, gümrüklerde ise 1 Kasım'da sona erecek.

Yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanacağı temsilciliklerden biri de Köln'de ve Köln Başkonsolosluğu'nda kurulan seçim alanı düzenlenen bir toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Parti temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda konuşan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, 128 bin 400 seçmenden sorumlu olduklarını belirtti.

Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin
Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin

Engin, "290 metrekarelik bir çadır alanında seçim bölgemizi oluşturduk ama ondan daha geniş bir bekleme alanımız var. Hava şartlarını da dikkate alarak ısıtmalı çadırlar kurduk. Vatandaşımıza yağmurdan etkilenmeden rahat bir şekilde oylarını kullanabilecekleri bir imkan sağladık" dedi.

Engin, geçen seçimlerde en yüksek oranda seçime katılımın Köln bölgesinde sağlandığı ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerinde seçim zamanının 18 güne inmiş olmasından dolayı sandık sayısının hafta içi 5'ten 7'ye çıkarıldığını dile getirdi.

SEÇMENLERİN DİKKATİNE!

Oy kullanmak için yola çıkmadan önce vatandaşların mutlaka yurtdışı seçim kütüğünde yer alıp almadıklarını kontrol etmeleri gerektiğini anlatan Başkonsolos Engin, seçime katılmak için gerekli şartları şöyle sıraladı:

"Birinci şart yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak. Ayrıca bu kişiler kayıtlı oldukları konsolosluklarda oy kullanabiliyorlar. Kayıtlarını www.ysk.gov.tr adresindeki yurtdışı seçmen bölümünden kontrol edebilirler. Daha sonra yanlarında TC kimlik numarası yazılı bir nüfus cüzdanı ya da pasaportla gelmeleri gerekiyor. Ehliyet veya Alman makamlarınca verilen bir kimlikle oy kullanmanın mümkün olmadığını da özellikle vurgulamak istiyorum."

Sayfa Yükleniyor...