Askeri ve güvenlik alanında önemli uluslararası forumlardan biri sayılan 53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak ve bazı temaslarda bulunmak için Almanya'da olan Başbakan Binali Yıldırım, bu kapsamda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Münih'teki bir otelde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmede, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da yer aldı.

BAŞBAKANLIK BASIN MERKEZİ'NDEN AÇIKLAMA

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, konferans çerçevesinde gerçekleştirilen bazı temaslar, bölgedeki gelişmeler, terörle mücadele konuları ele alındı.

Terörle mücadele konusundaki kararlılığın vurgulandığı görüşmede, terör gruplarının bölgede yol açtığı tahribat ve rahatsızlık üzerinde duruldu. Görüşmede, Başbakan Yıldırım, koordinasyonun önemini vurguladı.

IKBY Başkanı Barzani de bu hususlara katıldığını belirtti ve bölgede yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Görüşmede, temasların sıklaştırılması konusunda mutabık kalındı.

BARZANİ'DEN BAŞİKA KAMPI SORUSUNA YANIT

Mesud Barzani, görüşme sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Barzani'ye Başika Kampı nedeniyle Türkiye ile Bağdat yönetimi arasında yaşanan gerginlik soruldu.

Başika Kampı'nın DAEŞ'e karşı eğitimi için düşünüldüğünü belirten Barzani, bu konunun Başbakan Yıldırım'ın Irak ziyareti sırasında çözümlendiğini söyledi.

Barzani, "DAEŞ ile mücadele ediyoruz, koalisyon güçlerine müteşekkiriz" dedi.

Suriyeli muhaliflerin, Peşmerge güçlerinin Suriye'ye girmesi çağrısı da sorulan Barzani, ''Söz konusu olan zaten Suriyeli Peşmerge güçleri yani onların orada bulunmaya hakkı var'' dedi.