Almanya’dan Facebook’a dava

Alman veri koruma dairesi, Facebook üyelerinin üye olmayan arkadaşlarına ait bilgileri siteye eklemesinin suç oluşturduğu kanısında.

Haberler 18.10.2010 - 16:56

Almanya’dan Facebook’a dava

Alman yetkililer, Facebook üyesi olmayanların kişisel bilgilerine üye olan arkadaşlarının profilleri üzerinden ulaşılabildiği gerekçesiyle soruşturması başlattı.

Hamburg Veri Koruma Dairesi Başkanı Johannes Caspar: “Siteye üye olmamalarına rağmen siteye bilgileri arkadaşları tarafından eklenen insanlar bize mektuplarla ulaşıp, şikayetlerini ilettiler. Facebook üye olmayan kişilerin bilgilerini, kendi izinleri olmaksızın saklıyor ve reklam amaçlı kullanıyor” iddiasını dile getirdi.

Facebook bu davanın aleyhine sonuçlanması durumunda yübinlerce avro ceza ödemek zorunda kalabilir. Soruşturmayı yürüten Alman savcılık Facebook’a tebligat yaparak 11 Ağustos’a kadar savunma beklendiğini bildirdi.

Facebook’tan BBC’ye yapılan açıklamada, iddianın şirket tarafından incelendiği ve talep edilen sürede cevap verileceği ifade edildi. Açıklamada ayrıca her gün mülyonlarca Almanın Facebook’a girip bilgilerini paylaştığı ve arkadaşlarına ulaştığı kaydedildi.

Facebook’un dünya üzerinde 500 milyon kullanıcısı olmasına rağmen Almanya’da en çok izlenen dördüncü sosyal ağ konumunda.

Sayfa Yükleniyor...