Sosyolog Pınar Selek, Mısır Çarşısı davasından iki kez beraat etmesine rağmen 9 Şubat'ta yeniden hakim karşısına çıkacak.

Selek'in tekrar yargılanacak olması Almanya'da da tepkiyle karşılanıyor.

Uluslararası Yazarlar Birliği'nin Almanya merkezi, Selek hakkındaki davaya son verilmesi için bir imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya katılan isimler arasında Alman Meclis Başkanı Norbert Lammert, Yeşiller Eş Başkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir'in yanı sıra, Günter Wallraff ve Günter Grass gibi ünlü yazarlar da bulunuyor.

Merkezi tarafından Berlin'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Pınar Selek, umutlu olduğunu söyledi: “Adalet mücadelesinde sadece biraz daha sabırlı ve dayanışmadan aldığımız güçle ısrarlı olacağız ve kazanacağız. 9 Şubat akşamı bir kutlama yaparız herhalde.”

Davasının Türkiye'de sembol haline geldiğini vurgulayan Selek, “Benim davam ve Hrant Dink davası Türkiye'de sembol davalar haline geldi. Bütün basının üzerine yoğun olarak tartıştığı davalar. Bu nedenle bazı sembolik davalar üzerinden aslında bir sembolik savaş yürüyor. Ama ben bu savaşta sembolik olarak toplumun gözünde zaten kaybettiklerini düşünüyorum” şeklinde konuştu.