Pasaport kontrollerinde Alman diplomatlara ayrıntılı inceleme

Ayşenur Bahçekapılı'nın Almanya'daki havalimanında polislerce alıkonulmasının ardından Türkiye de Alman vatandaşları için ayrıntılı inceleme başlattı. Atatürk Havalimanı'nda diplomatik pasaport taşıyan 4 Alman vatandaşının uçağı kaçırdığı öğrenildi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 08.12.2016 - 17:32 | Son Güncelleme : 08.12.2016 - 17:35

Pasaport kontrollerinde Alman diplomatlara ayrıntılı inceleme

Atatürk Havalimanı'ndan 'ye giriş ve yurt dışına çıkışlarda diplomatik pasaport kullanan Alman vatandaşları için ayrıntılı inceleme ve araştırma yapıldığı öğrenildi.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'nın Almanya'daki havalimanında polislerce alıkonulmasının ardından, dün akşamdan itibaren Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak veya yurt dışına çıkmak isteyen diplomatik pasaportlu Alman vatandaşlarına yönelik bazı uygulamalar hayata geçirildi.

Pasaport kontrol noktasına gelen Alman diplomatların giriş ve çıkışlarına, ayrıntılı inceleme ve araştırma yapıldıktan sonra izin veriliyor.

Öte yandan, bugün yurt dışına çıkmak isteyen, diplomatik pasaport taşıyan 4 Alman vatandaşının işlemler nedeniyle uçak seferlerine yetişemediği öğrenildi.

Almanya ziyareti sırasında çantasını çaldıran ve bu nedenle geçici pasaport alan Ayşe Nur Bahçekapılı, havalimanında uzun süre bekletilmişti.

Olaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sert tepki göstermiş ve "Buna aynısıyla mukabele etmem lazım. Bütün oradaki personelin kimse, neyse bunlara gereğini yapmadığın sürece Türkiye de buna misliyle mukabele eder, etmek durumundadır" ifadelerini kullanmıştı.

Sonrasında ise Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak olaydan duyulan rahatsızlık iletilmişti.

Sayfa Yükleniyor...