Almanya'ya eleştiri: Güç insanı zehirliyor

Berlin'de, yaklaşık 400 Afrikalı sığınmacının kaldığı çadırları ziyaret eden AK Partili İdris Şahin, zor koşullar nedeniyle Almanya'yı eleştirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.01.2014 - 19:23

Almanya'ya eleştiri: Güç insanı zehirliyor

AK Parti Çankırı Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili İdris Şahin, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Milli İradeye Saygı Konferansı'na katılmak üzere Berlin'e geldi.

Şahin, temasları kapsamında, yaklaşık 400 Afrikalı sığınmacının 1,5 yıldır çadırlarda kaldıkları ve Almanya'nın mülteci politikalarını protesto ettikleri Oranienplatz Meydanı'nı ziyaret etti.

Sığınmacılarla sohbet edip sorunlarını dinleyen ve UETD'nin organize ettiği yemek yardımını dağıtan İdris Şahin, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Afrikalı sığınmacıların içinde bırakıldıkları zor koşulları eleştiren AK Parti Milletvekili Şahin, "Maalesef güç insanı zehirliyor. Avrupa'nın göbeğinde AB'de sosyal devlet ilkelerinin en güzel şekilde yaşatıldığını ifade eden Almanya, kendisine sığınmış olan 400-500 kişilik bir topluluğa dahi yeterince hizmet verememenin, bence bu şekliyle medeni devletlerin insana bakışı açısından sınıfta kaldığının bir göstergesi" diye konuştu.

"BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM"
'nin Suriyeli sığınmacılara yaptıkları yardımları anımsatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz tabii ki 'Türkiye'de şunları yapıyoruz, Almanya'da bunları yapsın' gibi bir kıyaslama içerisine girmiyoruz. Burada bahsedilen 400-500 kişilik bir Afrikalı göçmen grubu. Biz sadece Suriye'den 700 bin insana ev sahipliği yapıyoruz, onların her türlü ihtiyaçlarını gidermek suretiyle onlara sıcacık bir aile ortamı sağlıyoruz.

Bugün itibarıyla Almanya'da gördüğümüz bu hadiselerin Türkiye'de çok iyi değerlendirilmesi gerektiği ve buradan ciddi sonuçların çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden Anadolu'da yaşamış olmaktan, Müslüman bir ülkenin yurttaşı olarak yaşamış olmaktan, ne kadar sorumlu işler yaptığımızı görmüş olmaktan bir sefer daha görmekten büyük mutluluk duyuyorum."

Sayfa Yükleniyor...