Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye: Alnımızda enayi yazmıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin sınırları açın çağrısını, Batılı ülkelerin aldığı mülteci sayısının azlığına işaret ederek eleştirdi: Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane... Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın.

ntv.com.tr 11.02.2016 - 12:13 | Son Güncelleme : 11.02.2016 - 14:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye: Alnımızda enayi yazmıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye sınırı açma çağrısı yapan BM'ye yüklendi.

Türkiye'nin ve diğer ülkelerin aldığı mülteci sayısındaki farka işaret eden Erdoğan, "Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın" ifadesini kullandı.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Kurulu'na katılan Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.

Erdoğan'ın gündeminde Suriye'de yaşananlar ve yeni göç dalgası vardı.

"AYIPTIR, AYIP..."

Göç akınının en büyük sebebinin Rusya ve rejim güçlerinin başlattığı ve sivil halkı hedef alan saldırılar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

"Buna rağmen Birleşmiş Milletlerin, saldırıyı yapanlara karşı tedbir almak yerine, ülkemize çağrıda bulunması samimiyetsizliktir. Neymiş 'kapınızı açın, onları alın'. Peki ey Birleşmiş Milletler, sen ne işe yarıyorsun, senin görevin ne Şu ana kadar 10milyar dolara yakın bu mülteciler için para harcamış olan Türkiye'ye bu mülteciler için sen ne kadar destek verdin, 455 milyon dolar. Ayıptır, ayıp..." 

Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın "kapıyı aç" demek için kurulmadığını dile getiren Erdoğan eleştirilerini şöyle sürdürdü:

"Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane 500 tane bin tane. Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın. Biz bir yere kadar sabır sabır sabır ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılacak. Bu nasihati verenler, Birleşmiş Milletler'in diğer üyesi ülkelere de bir nasihat versinler de buradan çıkan bu mültecileri o ülkelere de gönderelim."

"3 MİLYAR EURO'NUN DEVAMI GEREKİR"

AB'nin vereceği 3 milyar euro'nun Türkiye için değil, mülteciler için olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, "Bunun, bu olaylar devam ettiği sürece devamı gerekir" dedi.

Erdoğan, "Aksi takdirde biz şu ana kadar sizden para gelecek diye 9 milyar doları harcamadık. O bizim misafirperverliğimizin bir gereğiydi biz bunu yaptık. Biz bunlarla da yıkılmadık, bundan sonra da yıkılmayız. Bundan sonra da bunu yapmaya devam ederiz. Bizim özelliğimiz bu" diye konuştu.

"BEYFENDİLER RAHATSIZ OLMUŞLAR"

AB yetkilileriyle mülteci krizi toplantısı tutunaklarının basına yansımasına tepki gösteren Erdoğan, tutanaklara yansıyan görüşleri tekrar etti:

"Birileri tutanakları servis ederek bize saldırmaya çalısıyor. Yayınlanan tutanaklar bizim için utanç değil bir ibra belgesidir aslında. Orada, her yerde söyledim... Ne demişim? Burada da açıkça söyleyeyim, ekran başındakiler duymuş olsun. Bize bir kereliğine vereceğimiz 3 milyar avro mülteciler için.

Edirne2den insanları otobüslere bindirdik, geri çevirdik. Bu bir olur iki olur ondan sonra kusura bakmayın kapıları açarız hadi hayırlı yolculuklar deriz bunu söyledim. Beyefendiler rahatsız olmuşlar." 

AÇIK SÖYLÜYORUM: İKİ YÜZLÜLÜK

Erdoğan, PYD açıklaması üzerinden ABD'yi eleştirmeye de devam etti. "PYD'yi PKK'dan ayrı görmeyecek kadar maalesef gözleri kapalı olanları görüyoruz" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kalkıp kendi uluslararası güvenlik elemanına Kobani'de plaket veriyorlar. Buna rağmen hala PYD'yi, YPG'yi 'terör örgütü değil' diye değerlendiriyorlar. Bütün bu gerçekler ortadayken Türkiye'ye uluslararası yükümlülüklerini hatırlatmak, açık söylüyorum iki yüzlülüktür."

GAZETE SALDIRILARINA KINAMA

Bu sabah Yeni Akit ve Yeni Şafak gazetelerine silah ve molotofkokteyili eş zamanlı saldırı düzenlenmişti. Sadece maddi hasar meydana gelen saldırıları şiddetle kınayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Geçmişte bir başka gazetemizin binasının girişindeki camları, silahlı saldırıyla molotofla falan değil arbede sırasında kırıldığı için dünyayı ayağa kaldıranların bu saldırılar karşısındaki tavırlarını dikkatle takip edeceğim. Bakalım buradaki tavır ne olacak, göreceğiz. Bu gazeteleri yayınlarını beğenmedikleri için kürsüden fırlatarak terör örgütüne hedef gösteren partinin mensuplarının da tutumunu yakından izleyeceğim."

"FAİZ KONUSUNDA HASSASIM"

Erdoğan'ın ekonomi başlığına yönelik değerlendirmeleri de oldu. "Ben, faiz konusunda hassasım. Faizi, özellikle enflasyonun en önemli sebebi olarak görüyorum" ifadesini kullanan Erdoğan, Sebep netice ilişkisinde faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizle enflasyon doğru orantılıdır, ters orantılı değildir. Eğer kim faizi yükseltmeyi savunuyorsa, o bu ülkede yatırımların düşmanıdır, istihdamın düşmanıdır. Bunu da açıkça söylüyorum" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...