Gerek amatör gerekse profesyonel kullanıcılara hitap edebilen Sony Alpha serisi, yeni A580 ile Full HD video çekim ve SD/SDCX bellek kartı tanıma özelliklerini dahil ediyor.

Bol ayar seçeneğine karşın kullanışlılığıyla beğeni toplayan A580, yeni nesil bir Exmor APS HD CMOS Sensör işlemcisi kullanıyor. Sony’nin güçlü BIONZ görüntüleme işlemcisinin son sürümü ile birlikte, yüksek hızlı sürekli çekimlerin yanı sıra özel bir dijital görüntü birleştirme ve işleme fonksiyonları yelpazesi ile destekleniyor. Bütün bu özellikler, fotoğraf çekmeye yeni başlayanlara ve fotoğraf meraklılarına daha fazla sanatsal olanaklar sağlıyor.

Firmanın yayınladığı bültene göre, 7 fps’ye kadar Yüksek Hızlı Kesintisiz Çekim (Speed Priority Continuous Advance) özelliğine sahip A580, hareketli nesnelere bile çok net odaklanabilmeyi sağlayan, yeni geliştirilmiş 15 noktalı otomatik odaklama sistemi kullanıyor.

DSLR-A580, Sony ve Carl Zeiss’ın 30’dan fazla A-mount değiştirilebilir lenslerinden oluşan bir ürün yelpazesi ile uyumlu ve SteadyShot INSIDE özelliği sunuyor.

FULL HD ÇEKEBİLİYOR
Full HD video çekimi sağlayan A580 fotoğraf makinesinde bu özelliği devreye sokmak için sadece özel Movie düğmesine dokunmak ve AVCHD 1080i veya web'e uygun MP4 formatlarından birini seçmek yeterli. Firma bülteninde belirtildiği üzere büyük, yüksek çözünürlüklü Exmor APS HD CMOS Sensörü sayesinde, güzel arka plan odaklama dışı (‘bokeh’) efektleri ile çarpıcı HD film parçaları çekilebiliyor.

Firmanın iddiası, DSLR’yi sevenlerin fotoğrafları birleştirirken mükemmel detayda görüntüler de sağlayan, yüzde 95 çerçeve kapsamlı, canlı, yüksek kontrastlı optik vizörden de hoşlanacağı yönünde. Alan derinliği görünümü şimdi tek bir tuşa dokunulduğunda hazır durumda.

Yeni A580, büyük bir görüş alanı ile fotoğrafçıların çok geniş detaylı panoramalar çekmelerine izin veren 3D Panoramik Çekim özelliğine de sahip. 3D panoramalar herhangi uyumlu bir 3D HD televizyonda da izlenebiliyor.

A580, Memory Stick PRO Duo dışında SD (hem SDHC hem de SDXC formatları dahil) bellek kartı da kullanabiliyor. Bilhassa yeni Memory Stick PRO-HG Duo HX ile SDXC formatlarının 64 GB'a kadar yüksek kapasite ve okuma hızıyla işleri kolaylaştırdığını ekleyelim.