Altaylı: Bekir Coşkun adam gibi adam

Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Bekir Coşkun’un  işine son verilmesiyle ilgili ilk kez konuştu. Kendisinin Coşkun'ın kalmasından yana olduğunu belirten Altaylı, "Adam gibi adamdır" dedi.

27.09.2010 - 12:07

Altaylı: Bekir Coşkun adam gibi adam

Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Ruşen Çakır’ın hazırladığı “Yazı İşleri” programına katıldı.


Fatih Altaylı, özetle şunları söyledi:

“(Başbakan’ın medya temsilciler yaptığı toplantı) Kahvaltı gayet iyiyidi, katılım oldukça genişti. Belki parça parça yapmak daha doğru olabilir. Her şeyi konuşamıyor, her şeyi soramıyorsunuz. Yeni soru üretemiyorsunuz. Bir kere konuşup geçiyorsunuz, verimli bir tarz değil. Belki 2-3 bölüp yapmak, belli gazeteleri çağırmak lazım. Ama yine de güzeldi. Peynir güzeldi, zeytin güzeldi, ekmek güzeldi. Simit falan vardı.

Başbakan herkesi çağırdı. Sözcü ve Yeni Çağ gazetesini de çağırdı. Muhalif olan-olmayan ayrımı yapmadı. Pozitif bir adım. İlk kez akreditasyon olmadan yapılmış bir toplandıydı. Kullandığı şikayet dilinde bir farklılaşma vardı. Bu kez ılımlı bir üslupla şikayet etti. Bazıları çok haksız şikayetler değil. Kimse medyaya malzeme olmak istemez.

Kendi tabiriyle ‘İleri demokrasilerde o kadar yukarı çıkarsanız, aşağıdan bakan daha fazla oluyor.’ Daha önce hoşgörüyle karşılaması gerekirdi. Benim sorum üzerine üzerine 'atış serbest' dedi. Mevlana şöyle der dedi: 'İyi dostu olanın aynaya ihtiyacı yok.'

‘Beni düzgün bir şekilde eleştiren insanlardan bir şeyler öğreniyorum. Hatalarımdan vazgeçiyorum. Eleştirilsin ama hakaret edilmesin’ dedi. Bugüne kadar uygulaması böyle değildi. 'Manşetler size yarıyor’ dedim. Medyanın aleyhine olması Başbakan’a yarıyor.

'ADAM GİBİ ADAM'
Bekir Coşkun’un ayrılmasının ardından geçen hafta Hüseyin Çelik beni aradı. 'Bekir Coşkun'u niye çıkardınız?' dedi. ‘Benimle alakası yok. Patronun bir görüşü vardı. Yazı üslubunun gazeteye uymadığını söyledi. Ben buna karşı çıktım ama sonunda patronun dediği oldu’ dedim.

Turgay Bey, kendisini arayan Hüseyin Çelik’e ‘Şahsi kararımdır’ demiş. Turgay Bey’le 10 gün süren görüşmemiz oldu. ‘Ben kalsın’ dedim. Sonuçta patrondan öte bir şey söylemek mümkün değil.

'HÜKÜMET BASKISI YOK'
Defalarca Turgay Bey’e ‘Hükümetin baskısı var mı’ diye sordum. ‘Baskı yaparlarsa ben tam tersi tavır alırım. Hiçbir baskı yok’ dedi.

Bekir Coşkun, Babıali’de en sevdiğim 3-5 kişiden biridir. Şahsi dostumdur, iki gün önce Cunda’daki evine gittim. Adam gibi adamdır. Ben kendi açımdan kayıp olarak görüyorum.

Şimdiki niyeti köşe yazarlığını bırakma yönünde. Medyada yazmaktan mutlu değil. ‘Bu sıkıntıya, strese dayanma gücüm kalmadı’ diyor.

Eser Karakaş’ın Bekir Coşkun hakkında ahkam kesmesi hakikaten ayıptır. Bekir Coşkun kim, Eser Karakaş kim?

'HERKES DİNLENİYOR'
Hiç kimseninin 'dinlenmiyorum' deme lüksü yok.

'CHP DOĞRUYU BULDU'
CHP doğruyu buldu. Ama burada önemli olan söylem değil, eylem. Parti de Kemal Kılıçdaroğlu’nun üslubunu kabul etmeye başladı.

İMRALI'YLA GÖRÜŞME
İmralı’da yıllardan beri görüşmeler sürer. Abdullah Öcalan’la defalarca görüşmeler yapıldı.

Başbakan, 'Eline kan bulaşmamış, insan öldürmemiş kişilerin affı gündeme gelebilir' dedi.

Öcalan’la görüşüldüğünü biliyoruz. Öcalan 'Dağdaki bütün PKK’lıları toplar, uluslararası güçlere teslim edebiliyorum' diyor.

Hükümet terörü bitirmek amacında. Öcalan’ı maksimum kullanacaklardır. Bence Öcalan kullanılmalıdır. İmralı'ya giden avukatlar yeni talimatlar alacaklar. Avukatlar arasında bulunan Aysel Tuğluk, daha güvenilir bir kişi olarak görülüyor.

'KURTULMUŞ YAZIK EDER'
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş yeni bir parti kurarsa yazık eder."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...