Osman İkiz'in haberine göre bu sene Huang Ming, güneş enerjisinden yararlanarak, çok geniş bir bölgenin ısınmasını sağlayan dünyaya örnek çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

Ödülü kazanan Huang Ming, güneş enerjisinin, çevre kirliliği yaratan fosil ve nükleer enerjinin yerini alabileceğini ve dünyanın sera etkisinden kurtulabileceğini savundu.

50’şer bin euro’luk para ödülleri için de tarımla uğraşanların haklarını koruyan Grain adlı uluslararası organizasyonla, Çad’da diktatörlük döneminde madur olanların haklarını arayan Jacqueline Moudeina, ve geliştirdiği doğum yöntemleriyle "Dünyanın en ünlü ebesi" olarak tanınan Amerikalı Ian May Gaskin seçildi.

Onur Ödülünü kazanan Çin’den Huang Ming, yenilenebilir enerji üzerine araştırmlarına Petrol Araştırma Enstitüsü’nde çalıştığı sırada başladı.

Kızının doğumundan sonra çevre kirliliğine üzerine düşünmeye başlayan Huang Ming, fosil ve nükleer enerjiye alternatif olabilecek güenş enerjisinden yararlanma yöntemleri üzerine araştırmalarını Petrol Araştırma Enstitüsü’nde çalıştığı sırada gizlice yürüttü.

Çalışmalarında ilerleme sağladıktan sonra devlet tarafından da desteklenen Huang Ming, şimdi Güneş Vadisi olarak anılan Dezhou vadisinde güneş enerji santrali kurulmasını sağladı.

Güneş enerjisiyle geniş bir bölgenin ısınma ihtiyacının karşılanmasını sağlayan Huang Ming’in çalışmaları sayesinde Çin Parlamentosu 2005 yılında yenilenebilir enerji yasasını kabul etti.

Çevre kirliliği yaratan enerji kaynaklarına karşı kendisini yenilenebilir enerji üzerine çalışmalara adayan Huang Ming, vizyonunu Martin Luther King’in ünlü sözleriyle açıklıyor.

"I have a dream – Bir rüyam var" diyen Huang Ming, birgün bütün insanların gelecek nesillere mavi gökyüzü ve beyaz bulutlar bırakabilmek için yenilenebilir enerji kulanmaya başlayacakları hayaliyle çalışıyor.

PARA ÖDÜLÜ "TARIM" İÇİN

50 bin euro para ödülü kazanan Grain adlı uluslararası organizasyonun çalışmaları ise 1980’li yılların başlarına uzanıyor.

Tarımla uğraşanları yaşamlarına yönelik tehlikeler karşısında uyarmak ve haklarını korumak üzere çevre aktivistlerince başlatılan hareket 1990’da uluslararası faaliyet gösteren resmi bir organizasyon kimliğini kazandı.

Grain hareketi son yıllarda gıda üretimi konusunda uyarıcı çalışmalarıyla dikkati çekiyor.

Uluslarüstü finans şirketlerinin ve bazı devletlerin, gelişmekte olan ülkelerin topraklarını satın alarak tarım üğretimine başladıklarını belgeleyen ve dünya kamuoyunu aydınlatan Grain Hareketi, işaretleri görülmeye başlayan gıda sıkıntısına dikkat çekiyor.


Çad’da diktatörlük döneminde kaybolanların izlerini süren ve mağdur olanların haklarını arayan Jacqueline Moudeina bir hukukçu.

Diktatörlük döneminde kocasının ülkeyi terk etmek zorunda kalması nedeniyle 13 yıl yalnız yaşayan Jacqueline Moudeina, jürinin ifadesiyle diktatörlük döneminde mağdur olanların hakları için yılmadan, yorulmadan, hukuk savaşı veriyor ve kendisine yönelik tehlikeleri göze alarak Afrika’da insan hakları bilincinin gelişmesi için çalışıyor.

Right Livelihood Vakfı

Alternatif Nobel Ödüllerini dağıtan Right Livelihood Vakfı, Alman Yeşiller Partisi’nin kurucularından ve eski Avrupa Parlamentosu üyesi Jocop von Uexell tarafından İsveç’te kuruldu.

Yönetiminde ve jüri heyetinde değişik ülkelerden hümanist olarak isimlerin yer aldığı vakıf 1980’den bu yana, savaşa karşı barış mücadelesi yürüten, insan hakları, çevre ve halk sağlığı için çalışan, genel olarak hümanist olarak nitelenen kişileri ödüllendiriyor.

Doğa ve insana karşı saygı için mücadele eden kişilerin ödüllendirilmesiyle dünya kamuoyunda daha iyi bir dünya kurulabileceği anlayışının yaygınlaşması amaçlanıyor.