Alternatif Su Forumu başlıyor

Dünya Su Forumunun demokratik olmadığını savunan BM Asamble Başkanı Miguel D’Escoto, BM Asamble Baş danışmanı Maude Barlow, Avrupa Parlamentosu üyesi Roberto Musacchio; Bolivia, Uruguay ve diğer ülkelerden bakanlar ve 67 ülkeden sivil toplum kuruluşları alternatif etkinlik düzenliyorlar.

20.03.2009 - 09:14

Alternatif Su Forumu başlıyor

İSTANBUL- Latin Amerika’dan, Afrika’ya, Uzak Asya’dan, Avrupa’ya kadar  su konusunda mücadele eden hareketler ve bu konuyla ilgili araştırma yapan öğretim görevlileri Alternatif Su Forumu'nda biraraya geliyor.

Dünya Su Forumu'na karşı yapılan toplantılar 20-22 Mart tarihleri arasında Bilgi Üniversitesi-Santralİstanbul'da düzenlenecek.

Alternatif Su Forumu'nun açılış toplantısı 21 Mart Cumartesi günü düzenleniyor.

Alternatif Su Forumu'nun programı ise şöyle:

21 Mart Cumartesi Saat:10.00 Açılış

Maude Barlow, BM Asamblesi Su Konuları Danışmanı, Kanada
Jonathan Neale, Küresel İklim Değişikliğine Karşı Kampanya, İngiltere
Emilio Molinari, Dünya Su Kontratı Komitesi Başkanı, İtalya
Ikal Angelei, Friends of Lake Turkana, Kenya
Diren Özkan, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi
Ufuk Uras, İstanbul Milletvekili
Vittorio Agnoletto, İtalyan Avrupa Parlamenteri
Yılmaz Yurdakul, Munzuru Koruma Kurulu
Akın Birdal, İstanbul Büyükehir Belediye Başkanı Adayı, Milletvekili
Javier Bogantes, Latin Amerika Su Mahkemesi
Claudia Campero, 2006 Meksika Alternatif Su Forumu, Su Haklarının Savunması için Meksika Komitesi

Ekolojik Su Yönetimi, 20 Mart, Cuma, Saat: 17:00 - 19:00, Salon 1

Ercan Ayboğa, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi
Dilaver Demirağ, Yeşiller Partisi
Prof. Pedro Arrojo, İspanya, FNCA Foundation For a New Water Culture
Munkhbayar Tsetsegee, Moğolistan
Thabang Ngcozela, Güney Afrika

Düzenleyenler:
Hasankeyfi Yaşatma Girişimi, Yeşiller Partisi, XNCA / İspanya

Hegemonya, Savaş ve Su Politikaları, 21 Mart, Cumartesi, Saat: 13:30 - 16:00, Salon 1

Ufuk Uras, İstanbul Milletvekili
Jonathan Neale, Yazar, İngiltere
Nick Hildyard, Corner House, İngiltere
Rachel Bernu, Kurdish Human Rights Project
Pianporn Deetes, Tayland

Moderatör: Yıldız Önen

Düzenleyen:
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Hidroenerji, Barajlar ve Sürdürülebilirlik, 21 Mart, Cumartesi, Saat: 13:30 - 16:00, Salon 2

Brent Millikan, Brezilya
Tseten Lepcha, Hindistan
Yılmaz Yurdakul, Munzuru Koruma Kurulu
Erkin Erdoğan, Küresel Eylem Grubu
Bilal Gümüş, TMMOB Diyarbakır

Moderatör: Ercan Ayboğa, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi

Düzenleyenler:
Küresel Eylem Grubu, International Rivers, Munzur Koruma Kurulu

Barajlar ve Kültürel Miras, 21 Mart, Cumartesi, Saat: 13:30 - 16:00, Salon 3

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, İstanbul Teknik Üniversitesi
Nejdet İnal, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi
Prof. Dr. Ahmet Yaraş, Allianoi Girişimi
Santiago Arconada, Venezuela

Düzenleyenler:
Hasankeyfi Yaşatma Girişimi, Allianoi Girişimi

Baraj Karşıtı Mücadeleler, 21 Mart, Cumartesi, Saat: 16:15 - 18:45, Salon 1

Juan Pablo Orrego, Şili
Robert Kugonza, Uganda
Murat Onay, Munzuru Koruma Kurulu
Julian Ezguerra, Coagret, İspanya
İpek Taşlı, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi
Manolo Tomas, PDE, İspanya

Moderatör:
International Rivers

Düzenleyenler
International Rivers, Munzur Koruma Kurulu, EEAA / İspanya, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi

Küresel İklim Değişikliği ve Su Politikaları, 21 Mart, Cumartesi, Saat: 16:15 - 18:45 

Jonathan Neale, Küresel İklim Değişikliğine Karşı Kampanya, İngiltere
Ümit Şahin, Yeşiller Partisi
Marisa Feijoo, University of Zaragoza / İspanya
Indigineous respresentation

Moderatör: Nuran Yüce, Küresel Eylem Grubu

Düzenleyenler
Heinrich Böll Stiftung Derneği, Küresel Eylem Grubu, Yeşiller Partisi, XNCA / İspanya

Milliyetçilikle Zehirlenen Su, 21 Mart, Cumartesi, Saat: 16:15 - 18:45

Sebahat Tuncel, İstanbul Milletvekili
Ferhat Kentel, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Cengiz Algan, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe
Murat Hocaoğlu, TMMOB Diyarbakır
Saleh Rabi, Filistin
Patra Sindane, Güney Afrika

Moderatör: Atilla Aydemir, SODEV

Düzenleyenler:
Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi, Sosyal Demokrasi Vakfı, SODEV



Kamusal Bir Ürün Su ve Su Yönetimi, 22 Mart, Pazar, Saat: 10:00 - 12:30

Anil Naidoo, Kanada
Rajendra Singh, Hindistan
Daniel Barbé Farré, XNCA, İspanya
Quim Perez, EEAA, İspanya
Tan Morgül, Aktivist-Gazeteci
Danilo Urrea, Kolombiya

Moderatör: Tomasso Fattori, İtalya

Düzenleyenler
Blue Planet Project ve Uluslararası Örgütler, XNCA+EEAA / İspanya

Tarım ve Su Politikaları, 22 Mart, Pazar, Saat: 10:00 - 12:30, Salon 2

Süleyman Yilmaz, Yeşiller Partisi
Gökşen Şahin, Küresel Eylem Grubu
Annelies Broekman, XNCA, İspanya
Daniel Moss, ABD

Moderatör: Nükhet Ogan, Heinrich Böll Stiftung Derneği

Düzenleyenler:
Yeşiller Partisi, Heinrich Böll Stiftung Derneği, Küresel Eylem Grubu, XNCA / İspanya

Sağlık, Yaşam Hakkı ve Su, 22 Mart, Pazar, Saat: 10:00 - 12:30

Emel Önal, Halk Sağlığı Uzmanı
Ahmet Topuzoğlu, Halk Sağlığı Uzmanı
Jeff Conant, People's Health Movement, ABD

Moderatör: Seval Alkoy, Çevre İçin Hekimler Derneği Başkanı

Düzenleyen:
Çevre İçin Hekimler Derneği

Bir İnsan Hakkı Olarak Su, 22 Mart, Pazar, Saat: 13:30 - 16:00

Haldun Özkan, İHD
Ömer Madra, Açık Radyo
Maude Barlow, BM Asamblesi Su Konuları Danışmanı, Kanada
Steven Shrybman, Kanada

Moderatör: Prof. Dr. Turgut Tarhanlı

Su, Gıda ve Ekonomik Kriz, 22 Mart, Pazar, Saat: 13:30 - 16:00

Murat Özveri, Avukat
David Boys, Public Service International
Doğan Tarkan, DSİP
Wenonah Hauter, Food and Water Watch, ABD

Moderatör: Funda Ata

Su ve Kadın, 22 Mart, Pazar, Saat: 13:30 - 16:00

Monika Schierenberg, EcoMujer, Almanya
Kristine Karch, EcoMujer, Almanya
Hacire Özdemir, Demokratik Özgür Kadın Hareketi
Sheelu Francis, Hindistan
Virginia Setshedi, Güney Afrika
Zeynep Özdal, Emekçi Hareket Partisi

Moderatör: İpek Taşlı, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi

Düzenleyenler:
EcoMujer / Almanya, Demokratik Özgür Kadın Hareketi, Emekçi Hareket Partisi

Kapanış Asamblesi, 22 Mart, Pazar, Saat: 16:15 - 18:45

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...