ALTFEST’13 yola çıkıyor

Alternatif Sahneler’in el birliğiyle oluşturduğu ALTFEST’13, yerli metinlere yeni alanlar açmayı hedefliyor.

ALTFEST’13 yola çıkıyor

2011 yılının Mart ayında 7 tiyatro mekanının, mekânların devamlılığına katkı sağlamak, ortak sorunlarına ortak çözümler üretmek üzere bir araya gelerek oluşturduğu “7-Alternatif Tiyatro Mekânları Ortak Girişimi” 2 yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve dayanışma örnekleri ile varlığını sürdürdü. Şimdi bu birlikteliğe bir festival organizasyonu ekleniyor.

İkincikat, Karakutu, Kumbaracı50, Maya Cüneyt Türel Sahnesi, Mekan Artı, Sahne Hal ve Şermola’dan oluşan ve “Alternatif Sahneler” ismiyle yoluna devam edecek olan birlik, geçtiğimiz sezon boyunca çeşitli etkinliklerle gündeme getirdiği yeni seyir hallerini 2013-14 sezonunu karşılayacak bir festivale dönüştürüyor.

Alternatif Sahneler’in düzenlediği AltFest’13; 5-13 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yerli metinlere ve prodüksiyonlara yer verilecek festival iki ana bölümden oluşuyor: Prodüksiyon ve okuma tiyatrosu. Festivalde 9 gün boyunca daha önce oynanmamış oyunlar “Alternatif Sahneler”i oluşturan 7 mekanda seyirci karşısına çıkacak. Okuma tiyatrosu bölümünde ise başvurular arasından seçilen yeni metinler sahnelenecek. Festival süresince atölyeler ve söyleşiler de düzenlenecek. Başvurular; prodüksüyon bölümü için 20 Haziran’a, okuma tiyatrosu için 15 Ağustos’a kadar devam edecek. Detaylı bilgi ve başvuru için, www.altfest.org sayfası ziyaret edilebilir.

Her sene tekrarlanması umuduyla yola çıkılan AltFest’in uzun vadede Türkiye’li oyun yazımının gelişimine, yeni oyun yazarlarının ortaya çıkmasının teşvikine ve klasik tiyatro mekanları dışında yeni seyir halleriyle üretilmiş deneysel çalışmaların çoğalmasına hizmet etmesi planlanıyor. Yerli üretimin ve yeni tiyatronun görünürlüğünü artırmayı hedefleyen festivalin her sene artan katılımlarla, büyüyerek ve güçlenerek tekrarlanması planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...