66. Venedik Film Festivali başlıyor. 2 -12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek ve 23 filmin büyük ödüle ulaşmaya çalışacağı festivalde Fatih Akın'da Altın Aslan için yarışacak. İşte festivalin öne çıkan yapımları:

Soul Kitchen (Fatih Akın)
Daha önce 'Temmuz'da' ile romantik komedideki başarısnı kanıtlayan Fatih Akın, yeni filminde yine komediyi deniyor. Film, Türk sevgilisi Almanya'dan Şangay'a taşınan ve Soul Kitchen adlı işlettiği restoranda işleri pek yolunda gitmeyen Zinos'un hayatını düzene sokmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Filmin başrolerinde Alman sinemasının yıldızı Moritz Bleibtreu ve Akın'ın favori oyuncusu Birol Ünel var.

Soul Kitchen
Soul Kitchen

Persecution (Patrice Chéreau)
Lars Von Trier’in tartışılan filmi 'Antichrist' ile Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' seçilen Charlotte Gainsbourg'un dan yer aldığı filmin yönetmeni 'Mahremiyet/ Intimacy' gibi önemli filmlere imza atan Patrice Chereau.

White Material (Claire Denis)
Nevi şahsına münhasır yönetmenlerden Clair Denis'in hem yazıp hem yönettiği son filmi 'White Material'ın başrolünde Fransız usta aktris Isabelle Huppert yer alıyor. Denis'in yine 'gülümsemeyen' bir filme imza attığı söyleniyor.

Baarìa - La Porta Del Vento (Guiseppe Tornatore)
Venedik, 20 yıl aradan sonra ilk kez bir İtalyan filmiyle, Guiseppe Tornatore’nin yönettiği 'Baaria' ile açılış yapıyor. Otobiyografik öğeler taşıyan filmde üç kuşak üzerinden İtalyan tarihi anlatılıyor. Başrollerde Francesco Scianna, Margareth Madè, Raoul Bova ve Monica Bellucci yer alıyor.

Mr. Nobody
Mr. Nobody

Mr. Nobody (Jaco Van Dormael)
Belçika yapımı bu bilimkurgu filminde, ölümsüz insanlar arasındaki tek ölümlü olduğunu fark eden Mr. Nobody’nin hikâyesi anlatılıyor. Mr. Nobody, karısı ve üç çocuğuyla yaşayan sıradan bir aile reisidir. Mr. Nobody, bir gün 2092 yılında, 120 yaşında uyanır... Filmin başrolerinde Jared Leto, Diane Kruger, Sarah Polley var.

Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans (Werner Herzog)
Usta yönetmen Werner Herzog’un ödüllü belgeseli 'Encounters at the End of the World'ten sonra çekitği 'Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans', her türlü pisliğe bulaşmış, kariyerinin zirvesindeki bir polisin hikayesini anlatıyor. Nicolas Cage’in başrolde olduğu filmde Val Kilmer ve Eva Mendes de bulunuyorr.

Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans

Life During Wartime (Todd Solondz)
Filmlerinde genellikle orta sınıf Amerikan aile yapısını eleştiren Solonz da son filmiyle Venedik'te. 'Happiness', 'Storytelling' gibi bağımsız sinemanın önemli filmlerine imza atan Solonz'un son filmi 'Life During Wartime'ın başrollerinde Ciarán Hinds, Shirley Henderson, Allison Janney, Charlotte Rampling, Ally Sheedy yer alıyor.

A Single Man (Tom Ford)
Colin Firth, Matthew Goode ve Julianne Moore'un başrolünde olduğu filmin yönetmeni ünlü modacı Tom Ford. Film 1962 yılının Los Angeles’ında ortağının ölümü ile hayata küsen George Falconer'in hikâyesini anlatıyor.

Capitalism: A Love Story (Michael Moore)
Michael Moore, belgesel türündeki 'Kapitalizm Bir Aşk Hikayesi' adlı yeni filminde küresel ekonomik krizi ele alıyor. Toronto Film Festivali'ne de katılacak olan Moore'un filmi şimdiden konuşulmaya başlandı.

.

The Road (John Hillcoat)
Charlize Theron, Viggo Mortensen, Guy Pearce, Robert Duvall gibi yıldızların rol aldığı filmin müzikleri Nick Cave'e ait. Bir baba oğul hikayesi anlatan filmin yönetmeni ise daha önce Cave'in yazdığı senaryodan çok sert ve başarılı bir film 'The Proposition/ Teklif'i çeken John Hillcoat.

36 Vues Du Pic Saint Loup (Jacques Rivette)
Usta yönetmen Jacques Rivette'in son filmi yaz turnesine çıkmadan önce sahibi ölen sirki, ayakta tutma çabalarını anlatıyor. Filmin başrolünde daima güzel olan Jane Birkin var.

Survival of the Dead (George Romero)
Zombi sineması dendiğinde akla ilk gelen isim efsane yönetmen George Romero'nun yeni zombi filmi de Altın Aslan için yarışacak. Kuzey Amerika'da küçük bir adada geçen film, Romero'nun zombi filmlerinin yeni bir halkası oluyor.

İşte 66. Venedik Film Festivali'nde yarışacak tüm filmler:
Fatih Akın - SOUL KITCHEN, Almanya
Shirin Neshat - ZANAN-E BEDUN-E MARDAN (WOMEN WITHOUT MEN), Almanya
Giuseppe Capotondi - LA DOPPIA ORA, İtalya
Francesca Comencini - LO SPAZIO BIANCO, İtalya
Michele Placido - IL GRANDE SOGNO, İtalya
Giuseppe Tornatore – BAARÌA, İtalya
Pou-Soi Cheang - YI NGOI (ACCIDENT), Çin
Yonfan - LEI WANGZI (PRINCE OF TEARS), Çin
Patrice Chéreau – PERSÉCUTION, Fransa
Claire denis - WHITE MATERIAL, Fransa
Jaco Van Dormael - MR. NOBODY, Fransa
Jacques Rivette - 36 VUES DU PIC SAINT LOUP, Fransa
Tom Ford - A SINGLE MAN, ABD
Werner Herzog - BAD LIEUTENANT: PORT OF CALL NEW ORLEANS, ABD
John Hillcoat - THE ROAD, ABD
Michael Moore - CAPITALISM: A LOVE STORY, ABD
Todd Solondz - LIFE DURING WARTIME, ABD
George Romero - SURVIVAL OF THE DEAD, ABD
Jessica Hausner – LOURDES, Avusturya
Vimukhti Jayasundara - AHASIN WETEI (BETWEEN TWO WORLDS), Sri Lanka
Ahmed Maher - EL MOSAFER (THE TRAVELLER), Mısır
Samuel Maoz - LEVANON (LEBANON), İsrail
Shinya Tsukamoto - TETSUO THE BULLET MAN, Japonya