8. Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali, yarın Ahu Sungur’un sunumuyla Türk Sineması’nın efsane ismi Cüneyt Arkın için düzenlenecek gece ile başlıyor.

Festival'in ikinci günü Belgin Doruk'un anıldığı geceyi Özge Özberk'in sunacak. Festivalin son günü olan 5 Eylül’de ise birçok filmde hem yönetmen, hem de senarist olarak imzası bulunan Ziya Öztan’a onur ödülü verilecek. Aynı gece Öztan'ın 'Cumhuriyet' filmi izleyicilerle buluşacak.

Ayrıca Cüneyt Arkın, Belgin Doruk ve Ziya Öztan’ın yaşamlarından kesitler sunan ve kendileriyle yapılmış söyleşileri içeren kitaplar Bircan Silan&Burçak Evren imzasıyla okurlara sunulacak.

Festival kapsamında iki senedir verilen emek ödülünün bu yılki sahipleri ise senarist ve yapımcı Gani Müjde ve oyuncu Suzan Avcı. Ayrıca Datça Belediyesi, Türk Sineması'na katkılarından dolayı Nuri Alço, Şemsi İnkaya, Yusuf Sezgin ve Yılmaz Köksal'a teşekkür plaketleri takdim edecek.

Türkan Şoray, Filiz Akın, Mustafa Alabora, Meltem Cumbul, Aşkın Nur Yengi ve Burak Alkaş da ödülleri verecek isimler olarak festivale katılacak.

Datça Altın Badem Festivali kapsamında büyük ilgi gören belgesel film yarışmasının bu yıl üçüncüsü düzenlenecek. Jüri üyeliklerini Ertuğrul Karslıoğlu, Burçak Evren, Hasan Özgen, Nükhet Güz ve İnci Bilgin’in üstlendiği; gençlerin belgesel sinemaya teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonucunda birinciye 5000 TL, ikinciye 3000 TL, üçüncüye ise 2000 TL para ödülü verilecek. Birincilik ödülüne değer bulunan film 5 Eylül akşamı ilk kez gösterime sunulacak.