‘Altın İstiridye’ Lu Chuan’ın şehrine gitti

San Sebastian Film Festivali'nde "Altın İstiridye" ödülü, Çinli yönetmen Lu Chuan'ın "Ölüm ve Yaşam Şehri" filmine verildi. Pelin Esmer’in "11'e 10 kala" filmi ödül alamazken; Miraz Bezar'ın "Min Dit" adlı Kürtçe filmi gençlik ödülü kazandı.

26.09.2009 - 18:06

‘Altın İstiridye’ Lu Chuan’ın şehrine gitti

Bu yıl 57'ncisi düzenlenen San Sebastian Film Festivali'nde jüri, ödül alanları açıkladı.

Büyük ödül, "Altın İstiridye", Çinli yönetmen Lu Chuan'ın "City of Life and Death" (Ölüm ve Yaşam Şehri) adlı filmine verildi.

Arjantin'in Oscar ödülü için aday adayı gösterdiği "El Secreto de sus ojos" (Gözlerinin Sırrı) filmi çok sayıda eleştirmen tarafından San Sebastian'da favori gösterilmesine rağmen hiçbir ödül alamadı.

Festivalde "Juri Özel Ödülü" Fransız yönetmen Laurent Cantet'in "Le Refuge" adlı filme verilirken, "En İyi Yönetmen" ödülüne "La Mujer sin piano" adlı filmiyle İspanyol Javier Rebollo layık görüldü.

İspanyol filmi olan "Yo tambien" "En İyi Kadın" (Lola Duenyas) ve "En İyi Erkek" (Pablo Pineda) oyuncu ödüllerinin sahibi olurken, Down Sendromu hastalığı olan Pineda'ya ödül verilmesi, bir ilk olması açısından dikkat çekip, takdir topladı.

Festivalin sponsorlarından "Kutxa" bankası adına bu yıl verilen yeni yönetmenler ödülünü ise "Le Jour ou dieu est parti en voyage" adlı filmiyle Belçikalı yönetmen Philippe Van Leeuw kazandı.

Festivalin ana yarışmasında bulunan tek Türk filmi olan Pelin Esmer'in "11'e 10 kala" adlı filmi ödül kazanamadı.

Öte yandan yönetmen Miraz Bezar'ın Alman-Türk ortak yapımı olan "Min Dit" adlı Kürtçe filmi "GAZTEA Gençlik" ödülüne layık görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...