Altın Koza başlıyor, bir aksilik çıkmazsa!

İsrail'in yardım gemilerine saldırısı ve Hatay'ın İskenderun ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle ertelenen Adana Film Festivali 20 Eylül'de başlıyor.

Haberler 31.08.2010 - 19:00

Altın Koza başlıyor, bir aksilik çıkmazsa!

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 7-13 Haziranda yapılacağı duyurulan, ancak İsrail'in yardım gemilerine saldırısı ve Hatay'ın İskenderun ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle ertelenen 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali 20-26 Eylül tarihleri arasında yapılacak.


Festival, yarışma bölümlerinin dışında ülkemizde ve dünyada üretilen çeşitli kısa film ve belgeseller ile uzun metrajlı filmler de özel gösterim bölümleriyle sinemaseverlerle buluşturacak.

Festivalin yarışmalı bölümleri ise Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'ndan oluşacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda bu yıl 10 Türk filmi yarışacak.

Semih Kaplanoğlu'nun ''Bal'', Onur Ünlü'nün ''Beş Şehir'', Atıl İnaç'ın ''Büyük Oyun'', Nesli Çölgeçen'in ''Denizden Gelen'', Hakan Algül'ün ''Eyvah Eyvah'', Selim Demirdelen'in ''Kavşak'', Zeki Demirkubuz'un ''Kıskanmak'', Levent Semerci'nin ''Nefes: Vatan Sağolsun'', Melik Saraçoğlu ile Hakkı Kurtuluş'un ''Orada'' ve Ümit Ünal'ın ''Ses'' filmleri, jüri önüne çıkacak.

Yarışma filmlerinden 'Kıskanmak'. Yarışma filmlerinden 'Kıskanmak'.

Öğrenimlerine, ülkemizdeki iletişim ve güzel sanatlar fakülteleri, sinema ve televizyon bölümlerinde devam eden lisans öğrencilerinin başvurabildiği ''Öğrenci Filmleri Yarışması'' ve Akdeniz havzasında yer alan ülkelerin yönetmenlerinin katılabildiği ''Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'', festival kapsamında yapılacak diğer yarışmalar olacak.

ONUR KONUĞU THEO ANGELOPOULOS
Kendine has üslubu ile sadece Avrupa'nın değil dünya sinemasının yaşayan en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Yunan yönetmen Theo Angelopoulos festivalin ''Onur Konuğu'' olarak Adana'ya gelecek.

Festival kapsamında usta yönetmenin filmleri ''Balkanların Belleği: Theo Angelopoulos'' başlıklı bir gösterim bölümüyle izleyiciyle buluşacak.

Sinemaseverler, ''Theo Angelopoulos Sineması'' başlıklı söyleşiyle ünlü yönetmenle sohbet etme şansı bulacak. Ayrıca, Angelopoulos'un setlerinden çekilen fotoğraflar ve yine yönetmenle ilgili belgesel filmler festival kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

Festivalin gösterim bölümü her yıl olduğu gibi bu yıl da iddialı. Bir hafta boyunca, dünya sinemasının en seçkin örnekleri FIPRESCI – Eleştirmenlerin Gözünden Kaçmaz' ve 'Filistin - Barışa Hasret' gibi başlıkları altında izleyiciye sunulacak.

İPTAL EDİLMİŞTİ
Festival, İsrail'in yardım gemilerine saldırısı ve Hatay'ın İskenderun ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle ertelenmişti.

Bu durum, eleştirmenler ve sinemacılar tarafından haklı bir şekilde eleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...