Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 19. düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen ''Ulusal Öğrenci Filmleri'' ve ''Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması'' sonuçlandı.

Festival Kısa Film Koordinatörü Hilmi Etikan, Hilton Otel'de düzenlen basın toplantısında, öğrenci filmleri yarışmasının çok uzun zamandır festivalin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini söyledi.

Yarışmaya sadece sinema eğitimi alan öğrencilerin başvurabildiğini anlatan Etikan, bu yıl 170'e yakın filmin başvuruda bulunduğunu, bunlardan 35'inin jüri önüne çıkmaya değer bulunduğunu ifade etti.

Ulusal Öğrenci Filmleri jürisinde yer alan Yönetmen Veli Kahraman ise birbirinden güzel filmler izlediklerini belirterek, ''Seçim yapmak bizim için hiç de kolay olmadı. Buradaki tüm jüri arkadaşlarımın deneyimleri ve birikimi ile hakkaniyetli bir seçim yapmaya çalıştık. Ödül alamayan arkadaşlar kendi filmlerini değersiz görmemeliler, öyle olmadığını da biliyoruz'' dedi.

Yönetmen Türkan Derya da, yoğun bir süreçten geçerek karar verdikleri bildirerek, ''Çok etkilendiğimiz 'ne güzel yeni sinemacılar geliyor' dediğimiz filmler izledik. Umarım herkes verdiği emeğin karşılığını alacaktır. Ama buraya katılmak, bu cesareti göstermek, yarışmak bence geleceğe dair bir adım'' diye konuştu.

Açıklaman sonuçlara göre, kurmaca dalında ''En İyi Film Ödülü''nü Mersin Üniversitesi'nden Nazire Taş'ın yönettiği ''Kapı'' filmi, canlandırma dalında ''En İyi Film Ödülü''nü Anadolu Üniversitesi'nden Tuğçe Özdemir'in yönettiği ''Tersyüz'' filmi, deneysel dalda İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Oğuzhan Akalın'ın yönettiği ''Kafes'' filmi, belgesel dalında ise Yaşar Üniversitesi'nden Zeynep Oral'ın yönettiği ''Ben, Sen, O...'' ile Erciyes Üniversitesi'nden Halil Aygün'ün yönettiği ''Dom'' adlı filmler aldı.

Sonuçların açıklanmasının ardından Belgesel Dalı'nda ödül kazanan Zeynep Oral heyecandan gözyaşlarını tutamadı.

Yarışmada her dört dalda ''En iyi Film'' seçilen esere 7 bin 500 lira ödül verilirken, finale kalan her film için 500 liralık gösterim bedeli ödendiği öğrenildi.

''Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması''

Hilmi Etikan, öğrenci filmlerinin yanı sıra festivalde uluslararası alana adım atarak ''Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'' düzenlediklerini de söyledi.

Amaçlarının festivali uluslararası platforma açmak olduğunu dile getiren Etikan, genç sinemacıları Adana ile tanıştırmak istediklerini ifade etti.

Etikan, Akdeniz ülkelerindeki kısa film yönetmenlerinin katılabildiği filmlerin kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel olmak üzere dört kategoride değerlendirildiğini anlatarak, ''Bu yıl yarışmaya değişik ülkelerden 467 film başvurdu. Bunlardan 64'ü yarışmaya hak kazandı'' dedi.

Etikan, yarışmanın jürisinde Fransa Marsilya Film Festivali'nden Anaele Bourguignon, İtalya'dan film yönetmeni ve yapımcı David Maria Putort, Estonya'dan canlandırma film yönetmeni Priit Tender, Yunanistan Greek Film Center Kısa Film Bölümü'nden Paola Starakis ve Türkiye'den Devin Özgür Çınar'ın yer aldığını hatırlattı.

Açıklaman sonuçlara göre, belgesel dalında ''En İyi Kısa Fim Ödülü''nü İspanya'dan Alfonso Moral ve Roser Corella'nın yönettiği ''Makine İnsan'', canlandırma dalında İtalya'dan Donato Sansone'nin yönettiği ''Buzlu Çikolata Faresi'' adlı film aldı. Aynı dalda Juri Özel Ödülü'nü ise yarışmaya Tunus'tan katılan ve yönetmenliğini Nadia Rais'in yaptığı ''Gözlükler'' filmi aldı.

Deneysel dalında ise ''En İyi Film Ödülü'nü Türkiye'den Abdurrahman Öner'in yönettiği ''Buhar'' filmi, aynı dalda Juri Özel Ödülü'nü ise yarışmaya yine Türkiye'den katılan ve yönetmenliğini Armağan Pekkaya'nın yaptığı ''Kaynak A.B.D'' adlı film aldı.

Kurmaca dalında ise ''En İyi Film Ödülü'' yarışmaya İsrail'den katılan, yönetmenliğini Helli Hardy'nin yaptığı ''İstersen Babama Sor'' adlı kısa film aldı.

Yarışmada her dalda en iyi filmin 10 bin lira ile ödüllendirildiği öğrenildi.