Altın Koza’nın jüri başkanı Derviş Zaim

18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın Jüri Başkanlığı'nı ünlü yönetmen Derviş Zaim yapacak.

11.07.2011 - 12:15

Altın Koza’nın jüri başkanı Derviş Zaim

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 – 25 Eylül tarihleri arasında yapılacak 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yeralan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını bu yıl Derviş Zaim üstleniyor.

“Filler ve Çimen’, “Cenneti Beklerken” ve “Nokta” isimli yapıtları önceki yıllarda düzenlenen Altın Koza Film Festivallerinden ödüllerle dönen yönetmen, ülkemizdeki diğer festivallerden de çeşitli tarihlerde En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödülleri kazandı. Aynı zamanda verdiği derslerle ülkemiz sinemasına yeni isimler kazandırılması için emek harcayan Derviş Zaim, dünyada da son dönem Türk Sineması’nın en özgün yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Zaim, İstanbul Film Festivalinde “Filler ve Çimen” ile FIPRECSI Ödülü’ne, Venedik Film Festivalinde “Çamur” adlı filmiyle UNESCO Ödülü’ne, “Nokta” ile Kahire Film Festivalinde En İyi Dijital Film Ödülü’ne ve Montpeiller Film Festivali’nde En İyi Müzik Ödülü’ne layık görüldü. Boston Türk Filmleri Festivali ise yönetmene, Türk Sinemasına yaptığı katkılardan dolayı “Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü” vermişti.

Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yönetmenin filmlerinden oluşan bir seçki izleyicilerle buluşacak ve Derviş Zaim sinemasıyla ilgili bir kitap de hazırlanacak.

Son bir yıl içinde çekilen Türk filmlerinin başvurabileceği yarışmada Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri üyeleri, yarışmaya kabul edilecek toplam 12 filmi değerlendirilecek. En İyi Film 350.000 TL. ile ödüllendirilirken, En İyi Oyuncu dalları ile En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Kurgu dallarında da akçeli ödüller verilecek. Altın Koza’nın kazananları 24 Eylül Cumartesi gecesi yapılacak törende açıklanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...