Altın Koza'yı 55 bin kişi izledi

Altın Koza Film Festivali'nde gösterilen 205 film yaklaşık 55 bin kişi tarafından izlendi.

27.09.2010 - 14:48

Altın Koza'yı 55 bin kişi izledi

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 17'incisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında 205 film, 9 sinema salonunda yaklaşık 55 bin kişi tarafından izlendi.

20-26 Eylül tarihlerinde yapılan 17. Altın Koza Film Festivali, yarışma ve gösterim bölümlerinin yanı sıra atölye ve söyleşiler gibi etkinliklerle de sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

Geleneksel ''Sevgi Korteji'' ve ''Sinema Dayanışma Gecesi'' ile Türk sinemasının emektar oyuncularının halkla buluştuğu festival kapsamında, sanatçılar Göksel, Sibel Can, Erol Evgin, Fatih Kısaparmak, Zuhal Olcay ve Gülay konser verdi.

Festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması düzenlendi. Yunan yönetmen Theo Angelopoulos'un ''Onur Konuğu'' olduğu festivalde, Müjde Ar ve Atilla Dorsay'a da ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' verildi.

Festivalde ayrıca, Dorsay'ın Hindistan'da çektiği fotoğraflar ile Angelopoulos'un film setlerinde çekilen karelerden oluşan fotoğraf sergileri açıldı. Festival boyunca 205 film, 9 sinema salonunda 442 gösterimde yaklaşık 55 bin kişi tarafından izlendi.

Festival kapsamında yapılan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda bu yıl Semih Kaplanoğlu'nun ''Bal'', Onur Ünlü'nün ''Beş Şehir'', Atıl İnaç'ın ''Büyük Oyun'', Nesli Çölgeçen'in ''Denizden Gelen'', Hakan Algül'ün ''Eyvah Eyvah'', Selim Demirdelen'in ''Kavşak'', Zeki Demirkubuz'un ''Kıskanmak'', Levent Semerci'nin ''Nefes: Vatan Sağolsun'', Melik Saraçoğlu ile Hakkı Kurtuluş'un ''Orada'' ve Ümit Ünal'ın ''Ses'' filmleri yarıştı.

Festivalde Zuhal Olcay da konser verdi. Festivalde Zuhal Olcay da konser verdi.

Filmler, başkanlığını senarist-yönetmen Işıl Özgentürk'ün yaptığı, yazar Buket Uzuner, görüntü yönetmeni Erdal Kahraman, sinema yazarı Erkan Aktuğ, oyuncu Fikret Kuşkan, oyuncu Görkem Yeltan, müzisyen Selim Atakan'ın yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi.

EN İYİ FİLM 'BAL'
Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda ''En İyi Film Ödülü''nü, yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu'nun yaptığı ''Bal'' filmi aldı. Film, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü''nü de almaya hak kazandı. ''Bal'' filmindeki rolü ile dikkati çeken küçük oyuncu Bora Altaş'a da Jüri Özel Ödülü verildi.

Yılmaz Güney Jüri Özel Ödülü ise yönetmenliğini Nesli Çölgeçen'in yaptığı ''Denizden Gelen'' filmine verildi. Adana Halk Jürisi Ödülüne ise Levent Semerci'nin yönettiği ''Nefes: Vatan Sağolsun'' filmi layık görüldü.

Festivalde, ''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü''nü, ''Beş Şehir'' filmindeki rolüyle Tansu Biçer aldı. ''En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'' ise ''Kıskanmak'' filmindeki rolüyle Nergis Öztürk ve ''Kavşak'' filmindeki rolüyle Sezin Akbaşoğulları arasında paylaşıldı.

Ayrıca, ''En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'' ''Kıskanmak'' filmiyle Emre Erkmen'e, ''En İyi Senaryo Ödülü'' ''Beş Şehir'' filmiyle Onur Ünlü'ye, ''En İyi Müzik Ödülü'' ''Kavşak'' filmiyle Selim Demirdelen'e, ''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'' Beş Şehir ile Beste Bereket'e, ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'' ''Beş Şehir'' filmiyle Bülent Emin Yarar'a, ''Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü'' ''Büyük Oyun'' filmiyle Suzan Genç'e, ''Umut Veren Erkek Oyuncu Ödülü'' ''Kavşak'' filmiyle Umut Kurt'a, ''En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'' ''Nefes: Vatan Sağolsun'' filmiyle Soner Caner ve ''Kıskanmak'' filmiyle Nilüfer Çamur Giritlioğlu'na, ''En İyi Kurgu Ödülü'' ise ''Ses'' filmiyle Çiçek Kahraman ve Natalin Solakoğlu'na verildi.

Düzenleme komitesince ''En iyi Film Ödülü'' 250 bin TL, Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü, 50 bin, Halk Jürisi Ödülü 50 bin, En İyi Yönetmen Ödülü 50 bin, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü 15 bin, En İyi Senaryo Ödülü 15 bin, En İyi Müzik Ödülü ise 15 bin lira olarak belirlendi.

YILMAZ GÜNEY ELEŞTİRİLERİ
Festivalin kapanışında düzenlenen ödül törenlerinde ise Yılmaz Güney'in unutulduğu eleştirileri dikkatleri çekti.

Bir ödül vermek üzere sahneye çıkan sanatçı Nur Sürer, festivalde Yılmaz Güney'e yeteri kadar yer verilmediğini savunarak, bir filminin dahi gösterilmediği eleştirisinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger'de ödül vermek için çıktığı sahnede, Adana'da Yılmaz Güney'in adını taşıyan bir kültür merkezinin olması gerektiğini söyledi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise Yılmaz Güney'in Altın Koza'nın temel taşı olduğunun altını çizerek, ''Festivalde filmlerinin olmaması konusundaki ihmalin gereğini yapacağız. Ayrıca, yarım kalan iki kültür merkezinin hükümetimiz tarafından bitirilirse, Güney'in ismini de birisine seve seve vereceğiz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...