28. Uluslararası İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı. 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde ünlü oyuncu Sean Penn'e 2009 "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ını kazandıran "Milk" de gösterilecek. Festivalin programı, gösterim ve bilet satış bilgileri 10 Mart Salı akşamı yapılan basın toplantısının ardından, İKSV ve Film Festivali ana sayfasından duyurulacak. Biletler ise 21 Mart tarihinden itibaren satışa çıkarılacak.

İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde bu yıl önemli yenilikler oldu. Festivalin Altın Lale Ödülü, bu yıldan itibaren, Uluslararası Yarışma’nın yanı sıra Ulusal Yarışma kapsamında da verilmeye başlanıyor. Her iki yarışmanın jürilerinin seçeceği en iyi filmlere, Uluslararası Yarışma Altın Lale ödülü ve Ulusal Yarışma Altın Lale Ödülü takdim edilecek.

Ayrıca İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması’nda geçen yıllarda verilen En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine bu yıl En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Müzik ödülleri de eklendi.

Festivalde gösterilecek Türk filmlerinin bir araya geldiği Türk Sineması bölümünde, Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Yeni Türk Sineması ve Belgeseller başlıkları altında 40’ı aşkın kurmaca ve belgesel film yer alıyor.

ADAY FİLMLER
Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale için jüri karşısına çıkacak 14 film şunlar:

İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Jürisinin seçeceği En İyi Film ve En İyi Yönetmen’e, Kültür ve Turizm Bakanlığı ödül olarak 50 bin'er lira verecek. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vereceği En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ise 10 bin'er lira.

Efes Pilsen, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi’nin Ulusal Yarışma’ya katılan filmler arasından seçeceği filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere bir de para ödülü verecek. Ulusal Yarışma’da FIPRESCI Ödülü Onat Kutlar anısına veriliyor.

YARIŞMA DIŞI...
İstanbul Film Festivali’nin Türk Sineması bölümünde; Nuri Bilge Ceylan’ın ÜÇ MAYMUN, Raşit Çelikezer’in GÖKTEN 3 ELMA DÜŞTÜ, Çağan Irmak’ın ISSIZ ADAM ve Cemal Şan’ın DİLBER’İN SEKİZ GÜNÜ isimli filmleri ise “Yarışma Dışı” başlığı altında izleyicilerle buluşacak.

JÜRİDE YER ALAN İSİMLER
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisinin başkanlığını, bu yıl ünlü sinemacı ve video sanatçısı Kutluğ Ataman üstleniyor. Diğer jüri üyeleri ise TimeOut sinema editörü Geoff Andrew, yazar Ayşe Kulin, yapımcı Zeynep Özbatur, Saraybosna Film Festivali Genel Yönetmeni Mirsad Purivatra ve oyuncu Bennu Yıldırımlar.