İçişleri Bakanı Selami Altınok'tan "Ahmet Hakan" açıklaması

Saldırıya uğrayan gazeteci Ahmet Hakan’la ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok, “2007 yılında yakın koruma tedbiri uygulandı. Bir yıl sonra kendi talebiyle çağrılı koruma tedbirine çevrildi” dedi. Altınok, 19 Ekim'in Muhtarlar Günü olacağını da açıkladı.

Anadolu Ajansı 05.10.2015 - 12:21

İçişleri Bakanı Selami Altınok'tan "Ahmet Hakan" açıklaması

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk oldu.

Bakan Altınok, 22 Temmuz'dan bu yana 2 bin 483 terör olayının meydana geldiğini söyledi.

Altınok, buna karşı jandarma, emniyet ve silahlı kuvvetler mensuplarının yurt içinde 4 bin 328 operasyon gerçekleştirdiğini, operasyonlarda 2 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Altınok, şu ifadeleri kullandı: 

Şırnak'taki olaydan farklı sebeplerin, farklı yönlendirmelerin, farklı etkilenmelerin olduğunu ve devletin bu mücadelesini sekteye uğratma gayretlerinin olduğunu, güvenlik kuvvetlerimizin moralini bozma noktasında özel gayretler olduğunu takip ediyoruz. Gerek istihbarat birimlerimiz gerek diğer birimlerimiz bu konuda çalışmalarını devam ettiriyorlar.

PKK'NIN MEZARLIKLARI

Sözde şehitlik ve mezarlık dedikleri alanların etrafındaki binalardan 35 tane kalaşnikof aldık. Kalaşnikoflara namaz kıldırmıyorlar. Tamamını yıktık. Bundan sonra kalanlar varsa onları da yıkmaya devam edeceğiz.

"MEZARLARA DOKUNMUYORUZ"

Bu algı operasyonuna biz kesinlikle gelmeyeceğiz. Bu PKK terör örgütünün algı operasyonudur. Türkiye Cumhuriyeti devleti de bizim insanlarımız da töremiz de inancımız da bu işe farklı bakar. Mezarlara kesinlikle dokunmuyoruz. Mezarların etrafındaki yapıları yıkıyoruz. Mezarlık görüntüsü altında tripleks binalar oluşturulmuş. Terör örgütü elemanlarının resimleriyle, flamalarıyla süslenmiş. Vatandaşımızı tehdit eden yapıları kesinlikle yıkacağız ama mezarlara dokunmadan.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma yasağı, hukuki bir altyapıya dayanıyor. Bunun tek bir gerekçesi vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak. 90'lı yıllar söylemini kesinlikle kabul etmiyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti her şeyi hukuk çerçevesinde yapıyor. 90'lı yıllar söyleminde terör örgütü kaldı. 90'lı yıllar söylemini terör örgütü gerçekleştiriyor.

"KAMYONLARLA EKMEK GÖTÜRÜLDÜ"

Cizre olayı gündemde kaldığı için söylüyoruz, mutlaka bir fırın açtık, mutlaka bir eczane açtık. Ama terör örgütü açılmasın diye özel gayret etti, onlara baskı yaptı. Bunların açılmadığı dönemlerde, dün Silvan'da valimizle konuştum. Diyarbakır'dan kamyonlarla ekmek götürdüler.

255 bin polis ve 130 bin Kara Kuvvetleri personeli takviyeli jandarma olmak üzere 385 bin güvenlik kuvvetimizle seçim güvenliği noktasında tedbirlerimizi alıyoruz.

22 İLDE YASAK BÖLGE UYGULAMASI

Şu anda 22 ilde, 231 bölgede özel güvenlik bölgesi ve askeri yasak bölge uygulamasının yapılıyor. Gerek sokağa çıkma yasağında gerek özel güvenlik bölgesi gerek askeri yasak bölge uygulamasındaki temel gerekçemiz vatandaşımızın mal ve can güvenliğini sağlamaktır. Vatandaşımızla teröristi ayıracağız, teröristlerle, terörle mücadele edeceğiz. Vatandaşımızın da canı yanmasın diye özel gayret edeceğiz.

AHMET HAKAN'A YAPILAN SALDIRI

Ahmet Hakan Coşkun ile alakalı 2007 yılında yakın koruma tedbiri uygulanmaya başlanmış. Bir yıl sonra, İstanbul'daki arkadaşlarımızın bana verdiği bilgiye göre, kendi talebi üzerine yakın koruma tedbiri çağrılı koruma tedbirine çevrilmiş.

Farklı gazetelerden ideolojisi, siyasi fikri ne olursa olsun çok sayıda gazeteci polis tarafından korunuyor. Bu görevi üstlenen İstanbul Koruma Şube Müdürlüğünde yaklaşık bin 500 polis görev yapıyor.

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ

Sayın Başbakanımızın talimatıyla bir çalışma yaptık. Çok güzel bir uygulamayı başlatacağız. Muhtarlık teşkilatı Türkiye'de bu coğrafyada ilk defa 1829 yılında 19 Ekim günü kurulmuş ve çalışmaya başlamış. Yani 2. Mahmut zamanından itibaren devam eden bir teşkilat.

İşte bu günü Sayın Başbakanımız talimat verdi, 19 Ekim gününü Muhtarlar Günü olarak ilan edeceğiz. Sayın Başbakanımızın genelgesi bugün yarın çıkar diye düşünüyorum.

Sayfa Yükleniyor...