Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Mart sayısında Coen Biraderlerin Oscar adayı filmi İz Peşinde’yi (True Grit) kapağına taşıyor. Coenlerin aynı adlı klasik westerni kendilerine özgü mizah anlayışıyla harmanladığı İz Peşinde, parlak oyunculuklarıyla da göz dolduruyor.

Derginin bu ayın vizyonundan öne çıkardığı diğer konular arasındaysa, yine Oscar adaylıklarıyla gündemde olan Amerikan bağımsızları İki Kadın, Bir Erkek (The Kids Are All Right) ve Gerçeğin Parçaları (Winter’s Bone) ile İlksen Başarır’ın ikinci uzun metrajı Atlıkarınca üzerine yazılar dikkat çekiyor. Bu bölümde ayrıca, 90’lı yılların başında Diyarbakır’da Özgür Gündem gazetesi için çalışırken türlü baskılarla boğuşan gazetecilerin öyküsünü anlatan Press’in yönetmeni Sedat Yılmaz’la yapılmış bir söyleşi ve “geleneksel sanatlar üçlemesi”nin son filmi Gölgeler ve Suretler’i bu ay vizyonda izleyeceğimiz Derviş Zaim’in sinemasına dair kapsamlı bir inceleme de yer alıyor.

Altyazı’nın ‘Vizyon Ötesi’ bölümünde bu ay festivaller ağırlıkta. Seyfi Teoman’ın yeni filmi Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in uluslararası yarışmada ilgiyle karşılandığı 61. Berlinale’nin göze çarpan filmlerine dair ayrıntılı yorumlar ve Rotterdam Film Festivali’nin değerlendirmesinin yanı sıra, Mart ayında düzenlenecek 22. Ankara Uluslararası Film Festivali ve 7. Japon Filmleri Festivali de, merakla beklenen filmleriyle Altyazı’da.

Bu ay Altyazı’nın Dizi Film Kuşağı’nda yapımcılığını Martin Scorsese’nin üstlendiği Altın Küre ödüllü Boardwalk Empire var. Benim Sinemalarım köşesinde Nejat Saydam’ın ayrıksı filmlerinden Köçek, Yeni İmza köşesinde ise Fransız sinemasının tavizsiz yönetmeni Bruno Dumont ele alınıyor. Derginin yeni köşelerinden Devre Dışı ise avangard sinemanın gölgede kalmış öncülerinden Marie Menken’e ayrılıyor. Edebiyat ve sinemayı buluşturan Cin Aynası’nın bu ayki konuğu, son dönem Türk edebiyatının dikkat çeken isimlerinden Mine Söğüt. Altyazı için kaleme aldığı öyküde Söğüt, Greenaway, Haneke ve Pasolini’yle kırda bir gezintiye çıkıyor. 30 Yıl Önce köşesinde ise Kaya Özkaracalar, gazetelerdeki ilanlardan, tanıtımlardan, sloganlardan hareketle bize 1981 yılının Mart ayında Türkiye sinemalarında neler olduğunu anlatıyor.

Ayrıca Altyazı’nın 104. sayısının Eleştiriler bölümünde, geçen ayın öne çıkan filmlerinden Siyah Kuğu, Biutiful, Kurtlar Vadisi Filistin, 127 Saat ve Tron Efsanesi üzerine eleştiri yazıları okunabilir.