Altyazı'dan Korku Yıllığı hediye

Altyazı Mart ayında kapağına Reha Erdem’in Jîn filmini taşıyor. Bu ay ayrıca Kaya Özkaracalar editörlüğünde hazırlanan 40 sayfalık Korku Yıllığı 2012, derginin okuyucularına armağanı.

01.03.2013 - 17:29

Altyazı'dan Korku Yıllığı hediye

Şubat ayında içeriği ve tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Mart sayısında kapağına Reha Erdem’in uzun zamandır merakla beklenen filmi Jîn’i taşıyor. Bir gerillanın doğadaki varoluş mücadelesini anlatan filmle ilgili Erdem’le yapılmış kapsamlı bir söyleşinin yanı sıra, dergide film üzerine yazılmış iki farklı eleştiri yazısı da bulunuyor.

YOLDA ve JOSE RIVERA
Jack Kerouac’ın kült romanı ‘Yolda’nın beyazperde uyarlaması vizyona girerken, Altyazı’da filmin senaristi Jose Rivera’yla yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Rivera, roman hakkındaki görüşlerini, yaptığı uyarlamanın püf noktalarını ve yönetmen Walter Salles’le çalışma biçimini anlatıyor.

HAYAT AVCISI
!f İstanbul’da gösterildikten sonra gösterime giren Bart Layton imzalı Hayat Avcısı (The Imposter), kaybolan bir çocuğun yerine geçmeye kalkışan bir sahtekârın dehşet verici öyküsünü adeta bir gerilim filmine dönüştürerek anlatan güçlü bir belgesel.

MELTEM GÜRLE ile İZLİYORUM
Altyazı yazarları, son dönemde gazete yazılarıyla hatırı sayılır bir takipçi kitlesi edinen akademisyen ve yazar Meltem Gürle’yle ekran karşısına oturuyor, izledikleri filmlerden yola çıkarak Türkiye sinemasından, edebiyattan ve hayattan bahsediyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Öldürme Eylemi (The Act of Killing): Joshua Oppenheimer ile bir katliamı hatırlamak üzerine
Kathryn Bigelow: Oscarlı yönetmenin sinemasında kadın temsilleri
Kelebeğin Rüyası: Sinema Bahanesi Midir Şiirin?
Yalnız Gezegen (The Loneliest Planet): Julia Loktev’den Kırılgan İklimler
Zero Dark Thirty: Arzuladığın Aslında Nedir?
Margaret: Ölümlülükle Baş Etmek
Spring Breakers: Bahar Tatilinin Ruhaniyeti
Berberian Ses Stüdyosu (Berberian Sound Studio): Giallo Hayaleti
Ayın Kısası: Aykut Atasay’dan Adalet İçin Tarafım, Pınar Selek’in Yanındayım

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...