Alzheimer hastası şehit annesi her şeyi unuttu ama şehit oğlunu unutmadı

Gaziantep'te yaşayan şehit annesi Ayşe Çekirdek, oğlunun şehit düşmesinin ardından başlayan alzheimer hastalığı sonrası her şeyi unuttu ama şehit oğlunu unutamadı. Kocasını, kızını ve diğer çocuklarını hatırlamayan yaşlı kadın,140 fotoğrafın arasından şehit oğlunun resmini bularak gözyaşı döküyor.

İHA 12.02.2021 - 14:19

Alzheimer hastası şehit annesi her şeyi unuttu ama şehit oğlunu unutmadı

Gaziantep'te yaşayan Mustafa (76) ve Ayşe Çekirdek (77) çiftinin oğlu Jandarma Er Mustafa Çekirdek, 1994 yılında Tunceli Hozat’ta yol kontrolü görevi esnasında teröristlerle girilen çatışmada şehit düştü. Oğlunun şehit düşmesinin ardından tarifsiz bir acı yaşayan anne Ayşe Çekirdek ise zamanla sağlık sorunları yaşamaya başladı.

Oğlunun ölümünün ardından ileri derecede alzheimer hastalığı görülmeye başlanan Ayşe Çekirdek, hastalığın etkisiyle kısa sürede etrafındaki herkesi ve her şeyi unuttu ama şehit oğlu Mustafa Çekirdek'i hiç unutmadı.

ŞEHİT OĞLUNU HALA ASKERDE ZANNEDİYOR

Şehit annesi Çekirdek,  58 yıllık eşini, diğer çocuklarını ve yakınlarını tanımayan tanımıyor, oğlunun ise hala askerde olduğuna ve bir gün çıkıp geleceğine inanıyor. Kimi zaman babası kimi zaman ise annesi olarak gördüğü eşi Mustafa Çekirdek ile her gün evinin önünde oturup 27 yıl önce şehit düşen oğlunun yolunu gözleyen şehit annesi, oğlunun fotoğraflarını görünce ise gözyaşlarına hakim olamıyor.

140 FOTOĞRAIN ARASINDAN OĞLUNU TANIDI

Eşiyle beraber zaman zaman Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Gaziantep Şubesini ziyaret eden şehit annesi, ilerleyen alzheimer hastalığına rağmen derneğin girişinde asılı bulunan Gaziantepli 140 şehidin fotoğrafının arasından şehit oğlunun fotoğrafını hemen buluyor.

O anları anlatan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Gaziantep Şubesi Başkan Yardımcısı Adem Fakçı, “Şehit oğlunun fotoğrafını farklı yerlere de koysak 140 fotoğraf içerisinden bir şekilde oğlunu buluyor” dedi.

"OĞLUM GELİR BİZİ EVDE BULAMAZ"

O yıllarda oğlu Mustafa’nın tezkeresinin dolmasına bir hafta kala askerliğinin 4 ay uzatıldığını belirten baba Mustafa Çekirdek, 4 ayı da bitirdikten sonra oğlunun bir gün kendilerini arayarak, “Bizi karakoldan merkeze aldılar. Diğer karakoldaki arkadaşların gelmelerini bekliyoruz. Onay geldiğinde gönderecekler. Yarın 11.00’da sivil kıyafetimizi giyeceğiz” dediğini söyledi.

O gece oğluyla birlikte ertesi gün terhis olacak bir askeri yol kontrol görevine gönderdiklerini dile getiren Çekirdek, “O yol kontrolünde ikisi de şehit oluyor. 27 sene oldu. Unutulmaz.  Annesi hiç unutmuyor. Belediye, Mavikent’ten bize ev verdi. Orada durmadı. Bize sürekli ‘Eski eve gidelim. Oğlum gelir bizi evde bulamaz. Yürü evimize gidelim’ dediği için bir yıl orada zor oturduk. Mecburen eski evimize dönmek zorunda kaldık. Oğlu şehit olduktan bir süre sonra alzheimer hastalığına yakalandı. Kimseyi tanımıyor artık. Bana ‘baba’, kızlarına ‘abla’, oğluna ‘kardeşim’ diyor. Sadece şehit oğlunu unutmuyor. Bir yere gittiğimiz zaman da sürekli ‘Yürü gidelim oğlum eve gelir’ diyor. Beni orada durdurmuyor” ifadelerine yer verdi.

"''OĞLUM GELDİ ELİMİ ÖPTÜ' DİYOR"

Eşinin kendisi de dahil olmak üzere her şeyi unuttuğunu belirten Çekirdek, “Fotoğrafı bulunca ‘Yine oğlumu buldum’ diyor. Fotoğrafa bakıp gel oğlum eve gidelim. Baban sana bir şey demez’ diyor. Ne edelim. Vatan sağ olsun. Vatan her şeyden önemlidir. Bir oğlum var gerekirse onu da şehit veririm. Eşim hiç evden içeri girmez. Sürekli kapı önünde bekliyor. Yağmur da yağsa soğuk da olsa sürekli kapı önünde oturur. Bir ara bana gelip ‘Oğlum geldi elimi öptü. Senin de gelip elini öptü mü?’ dedi. Bende onun üzülmesini istemedim. Ona ‘He gelip benim de elimi öptü’ dedim. Bana ‘Ne zaman gelecek’ diye sordu bende ona ‘Bir ay sonra geliyormuş’ dedim. Bana ‘İyi iyi bir şeyi kalmamış’ deyip sevindi. Oğlunu hala asker zannediyor. Sürekli bana ne zaman geleceğini soruyor. Bende ona ‘2 günü kaldı’ diyorum ve seviniyor. Mezarına sürekli gelmek istiyor. Bana ‘Çoktandır gitmiyoruz. Özledim’ diyor. İşte onu oyalayıp duruyorum mecburen” ifadelerini kullandı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

METRO İSTASYONUNDA MUCİZE KURTULUŞ

Sayfa Yükleniyor...