'Amaç daha güçlü muhalefet'

MHP'de yaşanan kaset skandalından AK Parti'yi sorumlu tutanlara Başbakan Erdoğan'ın en yakınındaki bir isimden yanıt geldi. Yalçın Akdoğan, yaşananların MHP'yi yeniden dizayn çabası olduğunu öne sürdü ve amacın AK Parti karşısına daha güçlü bir muhalefet çıkarmak olduğunu belirtti.

23.05.2011 - 13:13

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'A Takımı' olarak tanımlanan en yakınındaki danışmanlarından Yalçın Akdoğan, canlı yayında NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtladı.

Akdoğan, MHP'de yaşanan kaset skandalıyla ilgili AK Parti'nin suçlanmasını doğru bulmadığını anlattı. Akdoğan, yapılan şantajı son derece sorunlu gördüklerini vurguladı ve rakipleriyle sandıkta hesaplaşmak istediklerini dile getirdi: "Sivil alana dışarıdan bu tür müdahaleler yapılmamalı. Biz bunu başından beri böyle görüyoruz. Başbakanımız başından beri ortada bir siyasi çürüme olduğunu vurguladı."

Yapılanların adi suçlar kapsamında değil, 'bir siyasi mühendislik çabası' olarak tanımlayan Akdoğan, "Yapılan işler o partiye oy kaybettirme girişimiyle yapılmış işler değil. Doğrudan müdahale var. Kendi halinde değişemeyen ümit vaat etmeyen bir partiye müdahale var. Onu ve yönetimini değiştirme çabası. Parti yeniden dizayn edildi ve AK Parti karşısında bir alternatif haline getirme çalışması olduğu ortaya çıktı" diye konuştu.

Eski CHP Lideri Deniz Baykal'ın da başından benzer bir süreç geztiğini hatırlatan Akdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "CHP'de yaşanan olayda da gördük önce AK Parti suçlandı ama daha sonra görüldü ki partiyi değiştirme çabası. Ak Parti'ye güçlendirme çalışması değil. Tam tersine AK Parti karşısındaki muhalefeti güçlendirme çabası. Bunu Ak Parti ile ilişkilendirmek son derece yanlış. Bu yapılanı doğru okumak son derece önemli."

Skandalın seçime nasıl bir etkisi olacağına dair fikir yürütmenin güç olduğıunu dile getiren Yalçın Akdoğan, "Bu operasyonla partiyi sahici bir aktör haline getiriyorsunuz. Tabii bu operasyonla ne düşünülüyor, içeriden birileri mi dışarıdan birileri mi yapıyor bilmiyoruz.
Ortada MHP'nin kendi parti içi dinamikleri ve tabanıyla ilgili bir durumu var. İç çürümüş olarak tanımlanabilecek bir partiye değişiklik için yapılan müdahale bu" diye konuştu.

Siyasetin bu süreçten nasıl etkileneceği sorusuna ise "Bu olaylara hep birlikte tepki göstermek gerekiyor. İlk yaşandığında değil daha sonra da aynı tepki verilmeli.  Aynı olay CHP'nin başına geldiğinde birileri istifa etti. Başka birileri partinin başına geçti. Baykal'ın başına geldiğinde birçok köşe yazarı hemen hemen 'İstifa etmeli' diye ağız birliği yaptı. Bugün aynı tavrı görmüyoruz. Bugün aynı tavrı görmüyoruz. Madem özel hayata müdahaleydi, neden bugün aynı tavır ortaya konulmuyor. Ortada samimi olmayan bir durum var. A partisi veya B Partisi değil tüm siyasi partiler kaybetti. Mesele, MHP'nin oyları arttı azaldı değil" yanıtını verdi.

ANAYASA'YA KARŞI İTTİFAK YİNE ARAZİDE
Akdoğan, Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan olaylarla ilgili ise BDP, MHP ve CHP'yi suçladı. Anayasa çalışmaları sırasında AK Parti'ye karşı bir cephe oluşturulduğunu dile getiren Akdoğan, aynı ittifakın arazide olduğunu öne sürdü:

"BDP başından beri siyaset ile şiddeti iç içe götürmeye çalışıyor. Demokrasi içinde ulaşamayacağı bazı hedefler koyuyor ve Kürt sorunu olarak tanımladığı olaylar, PKK’nın örgütsel hedefler, siyasal amaçları, bunu demokrasi içinde gerçekleştiremeyeceğini düşündüğünden, sırtını teröre dayayarak sıkıştığı zaman terörü devreye sokmaktan, neticelerinden medet ummaktan geri kalmıyor.

Kepenk kapattırılıyor, birileri zorla kepenk kapattırırken, bir yandan da Başbakan’ın mitingine gönderilmiyor insanlar veya AK Parti’nin seçim bürolarına molotofkokteyli atılıyor. Orada kampanya yürütmek isteyen adaylarına baskı uygulanıyor. Hem demokrasi içinde var olmaya çalışıp hem de şiddetin desteği ile kendinize bir yol açmaya çalışacaksınız. Bu paradoksu açmaya çalışacaksınız.

Sayın Başbakan gittiğinde halkın katılımı engellenecek ama Sayın Kılıçdaroğlu gittiğinde böyle bir şey olmayacak. Statüko ittifakının nasıl 12 Eylül Anayasa değişiminde gördüysek, BDP parti kapatma zorlaştıran maddenin çıkmasına karşı durup, MHP ve CHP ile iş tuttuysa bugün de arazide aynı işbirliğini görüyoruz.

CHP konvoyu yoldan geçerken MHP’liler alkışlıyor. BDP veya PKK'nın bir takım unsurları CHP miting yapacağı zaman engel olacağını her türlü kolaylığı sağlıyor. "

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...