'Amacımız adamları susturmak değil'

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, İmralı ile yeni süreç konusunda ''Amacımız adamları susturmak değil, silahları susturmaktır. Silahlar sussun, herkes konuşsun'' dedi.

Anadolu Ajansı 27.01.2013 - 13:03

'Amacımız adamları susturmak değil'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Ar-Ge Başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, AK Parti'nin kuruluşunun üzerinden 11 yıl, partinin iktidarının üzerinden de 10 yılı aşkın süre geçtiğini söyledi.

Söz konusu dönemde Türkiye'nin ekonomik, sosyal, dış politika gibi alanlarda 10 yıl öncesine göre mukayese edilemeyecek bir noktaya geldiğini ifade eden Ergün, ''Çok kritik bir noktada AK Parti kuruldu. 21'nci yüzyıl Türkiye'sini inşa etme görevini milletimiz üzerimize yükledi'' dedi.

Eğer 21'nci yüzyılın güçlü Türkiye'si inşa edilecekse Türkiye'yi demokratikleştirmek ve kalkındırmak mecburiyetinde olduklarını anlatan Ergün, Türkiye'nin son 10 yılda demokratikleşme konusunda mesafe aldığını dile getirdi.

Özellikle hak ve özgürlüklerin alanının genişlediğine ve daha da genişleyeceğine işaret eden Ergün, şunları kaydetti:

''12 Eylül referandumu bu konuda dönüm noktası oldu. Çünkü birçok şeyin önü açılmış oldu. Bizim Türkiye'de yapmak istediğimiz şey, eşkıyalık olmasın memlekette, terör olmasın, silah olmasın, kan olmasın. Bizim amacımız adamları susturmak değil, silahları susturmaktır. Silahlar sussun, herkes konuşsun. Ne istiyorsa konuşsun. Demokrasi de en aykırı şeyler talep edilebilir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...