Dünyanın en büyük online kitap ve müzik mağazası Amazon, kendi Android uygulama mağazasını açacağını duyurdu. Ancak Android Appstore adı verilen mağaza, Apple’ın şimşeklerini üstüne çekti.

Apple, ‘app store’ sözcüklerinin kendi mağazasını işaret ettiğini, Amazon tarafından kullanılmasının tüketiciyi yanıltma yoluyla müşteri çekmek anlamı taşıdğını iddia ederek Amazon’un Android Appstore’una karşı dava açtı. Google da, sahibi olduğu Android işletim sistemini besleyen Android Market uygulama mağazasına rakip çıkmasından hoşnut değil.

Apple, 'App Store' tamlamasını ABD'de kendi adına tescil ettirmeye çalışıyor. Henüz mahkemede inceleme aşamasında olan talep, Microsoft'un da hedefinde. Bilişim devi, 'app store' (uygulama mağazası) teriminin genel bir tamlama olduğunu, örneğin 'ayakkabı mağazası'ndan farklı olmadığını belirterek mahkemeye itirazda bulunmuştu.

Amazon’un mağazası, iTunes ile Android Market’in belli başlı özelliklerini taşıyor. Ancak, sadece Android uygulamalarının bulunduğu mağazada, diğer ikisinde olmayan ‘test sürüşü’ özelliği de yer alıyor. Kullanıcıya, uygulamayı indirmeden önce deneme şansı veren bu özelliğin mağazaya çok sayıda tüketiciyi çekeceği yorumları yapılıyor.

Amazon’un mağazasında arama işlevi de oldukça kolaylaştırılmış. Diğer mağazalardakinden farklı olarak, tematik aramalar da yapılabiliyor, örneğin ‘yemek tarifi’ sözcükleriyle arama yapıldığında sadece bu sözcüklerin geçtiği uygulamalar değil, ilgili diğer uygulamalar da listeleniyor.

Faaliyete geçen mağazada, yakında her gün bir ücretli uygulamanın hediye edileceği bir kampanyanın haberi de verilmiş durumda.