Amazon, tablet aleminde sadece kitap okuyucusu Kindle ile değil artık yeni Android cihazıyla da rekabet edecek. Firmanın dün yapılan basın toplantısında, yeni nesil iki Kindle modeliyle birlikte Amazon Fire adlı tablet de tanıtıldı.

Firmanın patronu Jeff Bezos, yaptığı sunumda, Fire'ın 7 inç çoklu dokunmatik LED ekrana ve WiFi bağlantı özelliğine sahip olduğunu açıkladı. 3G bağlantı özelliği ve kamera bulunmayan tablet, 1GHz işlemci ve 8GB dahili bellekle gelecek. Ancak Fire sahipleri ekstra belleğe itiyaç duyarlarsa Whispersync adlı bulut depolama servisini kullanabilecekler.

Fire, ABD'de sadece 199 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Rakipleri olan, 10 inç ekranlı iPad 2 ile Galaxy Tab'in başlangıç fiyatlarıysa 499 dolar.

Bazı yorumculara göre Fire'ın küçük ekranlı ve daha az işlevli olması, fiyat avantajını ortadan kaldırabilir. Kimileriyse 'az ve öz' bir multümedya cihazı olarak konumlandırılan Fire'ın, içerik temininde Amazon'un dev mağazasının avantajlarından yararlanacağını söylüyor.

Android işletim sistemini kullanacak olan Amazon Fire'ın Kasım ayında satışa çıkması bekleniyor. Yeni model Fire"ın yanı sıra, e-mürekkep teknolojisine sahip, siyah-beyaz ekranlı, yeni nesil Kindle ile Kindle Touch da tanıtıldı. Touch'ın özelliği, dokunmatik ekrana ve 3G'ye sahip olması.

Hearst, Conde Nast ve Meredith gibi dünyanın önde gelen yayın kuruluşları, dergilerinin dijital versiyonlarını Fire üzerinden satmayı planlıyor. Amazon'un rakibi Barnes & Noble şirketinin ise, kendi e-kitap okuyucusu Nook'un yeni bir modelini bu yılın sonuna doğru tanıtması bekleniyor.

Amazon Fire
Amazon Fire
Kindle Touch ve Kindle
Kindle Touch ve Kindle
Amazon Kindle Touch, Kindle ve Fire
Amazon Kindle Touch, Kindle ve Fire