Amazon'u katledenlere

Nike, Greenpeace’in hazırladığı “Amazon’un Katledilmesi" isimli raporun yayınlanmasından kısa bir süre sonra, , ayakkabılarında kullandığı deri için yeni standartlar getirdiğini açıkladı.

30.07.2009 - 11:15

Amazon'u katledenlere

Firmanın belirlediği yeni hammadde politikasına göre, artık Brezilya’dan alınan sığır derilerinin üretiminde Amazon ormanlarına zarar verilmemesi koşulu aranacak.

Greenpeace’n raporunda yer alan verilere göre, Brezilya’daki Amazon ormanlarının yok edilmesinin en büyük sorumlusu, ağaçları keserek alanlarını her geçen gün daha fazla genişleten sığır çiftlikleri. Ülkedeki ormanların yaklaşık yüzde 80’i bu çiftlikler nedeniyle yok olmuş durumda.

Ormanların yok edilmesi ise insan-kaynaklı sera gazı salımlarının beşte birine yol açıyor. Bu da, dünyadaki bütün araba, kamyon, tren, uçak ve gemilerin hepsinin yol açtığından çok daha fazlası anlamına geliyor. Bu nedenle artık Brezilya’daki sığır üreticileri ile iş yapan bütün şirketlerin kendi durumlarını bir kez daha gözden geçirmeleri şart.

Greenpeace'den yapılan açıklamada "Nike’ın aldığı karar işte bu nedenle çok önemli ve diğerlerine de örnek olmalı. Ancak maalesef bugüne kadar raporda ismi geçen diğer firmalardan hiç biri bu konuda herhangi bir adım atmadı. Şimdi bu firmalara soruyoruz: Adidas, Reebok, Timberland ve Clarks! Ne zaman harekete geçeceksiniz? Ne zaman dünyanın sonunu hazırlayan bu politikalarınıza bir son vereceksiniz?"


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...