Ambulans kapısı açılmadı, hasta öldü

Rize'de beyin kanaması geçiren hastayı götüren ambulansın kapısı arızalanınca hasta dışarı çıkarılamadı. Doktorların araçta müdahalesi yeterli olmadı.

22.05.2009 - 17:40

Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Yeniköy'de oturan Mehmet Demirci'nin rahatsızlanması üzerine yakınları 112 Acil Servis'i aradı.

Köye giden sağlık ekipleri, beyin kanaması geçirdiği belirlenen Demirci'yi ambulansta yaptıkları müdahalenin ardından Rize Devlet Hastanesi'ne getirdi.

Ancak hastane önünde hasta ve sağlık çalışanlarını bir sürpriz bekliyordu, ambulansın arka kapısı açılmadı. Acil Servis'ten gelen doktorlar Demirci'ye ambulansta müdahalede bulundu. Mehmet Demirci, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Yakınları, Demirci'nin yaklaşık 15 dakika ambulanstan çıkarılamadığını, bu nedenle hayatını kaybettiğini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, çok kısa sürede hastaya ulaşılarak ilk müdahalenin yapıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"İlk tespitte ölüm bulgularının gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Hasta, ambulansa alınarak bir doktor ve bir sağlık personeliyle hastaneye ulaştırılmıştır. Burada ambulansın arka kapısı teknik arıza nedeniyle açılmamıştır.

Ambulansın yan ve ön kapılarından hastanın çıkarılma imkanı bulunmaktadır. Ancak araç içerisindeki teknik donanımın yeterli olması nedeniyle iki doktor ve sağlık personeli, ambulansın içinde hastaya gerekli müdahaleyi yapmış, müdahaleye rağmen hasta kurtarılamamıştır. Hasta kesinlikle tıbbi müdahale ve zamanlama açısından olumsuzlukla karşı karşıya kalmamıştır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...