AMD Yönetim Kurulu Başkanı Dirk Meyer ve OTOY Yönetim Kurulu Başkanı Jules Urbach’ın beraber açıkladığı plan, yüksek tanımlı (HD) içeriğin uygulanması, geliştirilmesi ve iletilmesini tamamıyla değiştirmesini öngörüyor. Plan, AMD’nin Hilton Las Vegas Konferans Salonu’nda, Lucasfilm, Dell, HP ve Electronic Arts gibi sektörün önde gelenleriyle birlikte gerçekleştirdiği Sektörün İçinden konferansı sırasında açıklandı.

Sistem, içerik sağlayıcıların bilgisayar oyunu, programlar ve grafik açısından yoğun diğer uygulamaları, internet üzerinden her türlü taşınabilir cihaza bir web tarayıcısı yoluyla, cihazın pilini hızla tüketmesini veya içeriği işlemek için zorlanmasını önleyerek aktarmasını sağlayacak.

AMD Fusion Render Cloud, sunucu üzerinde dönüştürme sayesinde film ve oyun deneyimini baştan yaratacak ve bilgi işlem ağı üzerinde bulunan görsel açıdan zengin içerik, burada dönüştürüldükten sonra geniş bantlı bir bağlantı üzerinden akıllı telefonlar, uydu alıcıları ve ultra ince dizüstü bilgisayarlar gibi çeşitli cihazlara canlı olarak aktarılacak.

HD içeriği cihaz boyutu, pil kapasitesi ve işlem gücü gibi kısıtlamalar nedeniyle içinde barındıramayan ve işleyemeyen cihazlara sunucu üzerinde dönüştürülmüş içeriğin aktarılması sayesinde, tüm kullanıcılara nerede olurlarsa olsunlar HD eğlencenin ulaştırılması mümkün olacak. Sistemin, filmlerin görsel efektlerinin de sunucu üzerinde daha önce ulaşılmamış bir ölçekte dönüştürülmesini de mümkün kılacağı belirtiliyor.

Oyun şirketlerinin kullanması için geliştirilecek sistemin belkemiğini oluşturan bilgisayarın, bir petaflop* işlem kapasitesiyle dünyanın en büyük grafik süperbilgisayarı olması bekleniyor. Süperbilgisayarda AMD’ye göre geliştirilmiş AMD Phenom II işlemciler, AMD 790 yonga setleri ve ATI Radeon HD 4870 grafik işlemciler gibi donanımlar çalışacak. Bilgisayar, AMD’nin Fusion stratejisinin örneği olarak lanse edildi.