AMD yeni bir dizüstü kategorisi yaratıyor

Dizüstü pazarını alt üst eden Netbook’ların ardından AMD de yeni bir dizüstü bilgisayar kategorisi yaratmanın eşiğinde...

12.01.2009 - 02:00

AMD yeni bir dizüstü kategorisi yaratıyor

Düşük bütçeli kullanıcıların gündelik internet ihtiyacını karşılamak amacıyla tercih ettikleri netbook türü dizüstü bilgisayarların körüklediği küçük ebatlarda performans sunabilen bilgisayar ihtiyacı AMD’yi harekete geçirdi.

AMD’nin CES 2009’da tanıtacağı Athlon Neo işlemcisi temelinde yükselecek yeni dizüstü sınıfı, ucuz netbooklar ile küçük boyutlu ancak yüksek fiyatlı lüks bilgisayarlar arasında bir noktaya yerleşecek. Yaratılan yeni sınıf 700 dolar ile 1400 dolar fiyat aralığında pazara sunulacak. Günümüzde netbook türü bilgisayarlar 400-700 dolar fiyat aralığında bulunurken, aynı ebatlardaki performanslı dizüstü bilgisayarların fiyatları yaklaşık olarak 1200 dolardan başlıyor.

Intel’in Atom işlemcisiyle rekabet edecek Athlon Neo işlemcisini tanıtacak olan AMD, Yukon platformunu kullanan işlemcinin en düşük yapılandırması 1,6Ghz Athlon Neo işlemci, ATI Radeon X1250 dahili ekran kartı barındıracak. Platform bu konfigürasyonla 1080p Full HD (Tam Yüksek Tanım) video oynatma ve kabul edilebilir oyun performansı sunabilecek.

HP Pavillion dv2 aynı zamanda firmanın tüketicilere yönelik ürettiği ilk 12 inç ekranlı tüm özellikleri içinde dizüstü modeli. Daha önceki 12 inçlik modeller netbook, tablet pc ya da iş dünyasına yönelik sınırlı modellerdi. HP Pavillion dv2 aynı zamanda firmanın tüketicilere yönelik ürettiği ilk 12 inç ekranlı tüm özellikleri içinde dizüstü modeli. Daha önceki 12 inçlik modeller netbook, tablet pc ya da iş dünyasına yönelik sınırlı modellerdi.

AMD’nin yeni platformu ile görücüye çıkacak olan ilk ultra taşınabilir bilgisayar olan HP Pavillion dv2’nin CES’te tanıtılacak modelinin konfigürasyonu ise şu şekilde:

Sony Vaio TT, Toshiba Portege, MacBook Air gibi benzerlerinden yarı yarıya ucuz olarak satılacak ürün farklı yapılandırma seçeneklerine göre 699 ve 899 dolar fiyat aralığında satın alınabilecek. HP’nin listelerinde 500GB’a kadar ulaşan sabit disk seçenekleri bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...