Amerika hedef küçültüyor

ABD Enerji Bakanı Steven Chu, ülkedeki siyasi muhalefet nedeniyle, karbon salımlarını gerektiği ölçüde azaltamayabileceklerini söyledi.

26.05.2009 - 10:18

Amerika hedef küçültüyor

Chu, dünyanın küresel ısınma konusunda, geri dönülemez bir noktaya doğru gidiyor olmasından kaygı duyduğunu da vurguladı.

ABD'de iklim politikası konusunda zorlu bir siyasi mücadelenin sancısı yaşanıyor.

Obama, karbon salımı oranlarını kısmak istediğini söyledi ancak siyasi kararları Kongre'ye bıraktı.

Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde bir iklim ve enerji yasa tasarısı tartışılıyor.

Ancak tasarı burada kabul edilse bile Senato'da reddedilebilir.

Çünkü senatörlerin çoğunun masraflarını enerji endüstrisi karşılıyor. Çevreciler Nobel ödüllü fizikçi Chu'yu siyasetin değil, bilimin yönlendirmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak temiz enerji konusunda dünya çapında bir uzman da olan Chu, siyasi gerçekleri yok saymanın mümkün olmadığını söyledi.

Steven Chu, "İklim konusunda çok kaygılı biri olarak mümkün olduğunca aktif bir politika izlemek istiyorum. Ama aynı zamanda işe başlamak da istiyorum. Başlarda saldırgan bir taktik izlersek tepki çekebilir. Bu durum da tüm süreci geciktirebilir" dedi.

Chu'nun çevrecilerin tepkisini çeken, tavizlerinden biri de , saldıkları karbonu tutma ve depolama zorunluluğu getirmeden yeni termoelektrik santrallere izin verilmesi.

Seteven Chu, ülkede atılacak ilk adımınsa, ticari binalarda enerji kullanımını yüzde 80 oranında azaltacak büyük bir program olacağını söyledi.

Chu, HSBC bankasının Çin'in ekonomiyi canlandırma paketinde, yeşil ekonomiye Amerika'ya kıyasla iki kat daha fazla yatırım yaptıığı yönündeki bulgusu konusunda da, rakamları görmediğini, ancak temiz enerji için daha fazla paraya sahip olmayı umduğunu belirtti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...