Amerika ve İngiltere'de Astroloji

Ezoterik bir topluluk olan The Chapter of Perfection, John Kelpius’un liderliğiyle Pennsylvania Germantown’da kuruldu. Astrologları, Daniel Leeds tarafından yayınlanan almanağın güncelleştirilmesine yardımcı olmuşlardır.

1690

Ezoterik bir topluluk olan The Chapter of Perfection, John Kelpius’un liderliğiyle Pennsylvania Germantown’da kuruldu. Astrologları, Daniel Leeds tarafından yayınlanan almanağın güncelleştirilmesine yardımcı olmuşlardır. Avrupalı Gülhaç ve Farmason öğretilerini temel alan bu topluluk, aslında Londra’da kurulan The Masonic Rite of Perfection’dan doğmuştur denilebilir. The Masonic Rite of Perfection, Jacob Boehme’nin liderlik ettiği Philadelphians topluluğundan Jacob Zimmerman ve Jane Ward Lead gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

1698

The Chapter of Perfection üyelerinden Johann Seelig, Wisaco’da yapılması düşünülen İsveç Lüteriyen Kilisesi’nin inşası için en uygun Astrolojik zamanı bulmakla görevlendirildi.

1700

John Partridge ve Henry Season, isimleri en çok öne çıkan İngiliz Astrologları haline geldiler. Astrolojik bilgilerin derlendiği birçok bölüm içeren almanaklar basıldı. Yale ve Harvard Üniversiteleri Astroloji’yi kabul ettiler. Rhode Island’da Joseph Sattford, Boston’da Nathaniel Low, Carolina’da John Tobler, tacirlere ve halk arasında konuya ilgi duyan kişilere Astrolojik tavsiyelerde bulunmaktaydılar. Ancak; gerçek Astroloji uygulamaları, İngiltere ve Amerika’daki Mason Locaları’nda gizlice yapılmaktaydı.

1712

The Husbandman’s Guide adıyla yayınlanan rehber niteliğindeki kitap, ziraat ile uğraşan kesim için Astrolojik tavsiyeler içeriyordu.

1733

Benjamin Franklin, R. Saunders takma adıyla Poor Richard’s Almanack adındaki Astrolojik almanağı yayınladı.

1770

Benjamin Franklin, Thomas Jefferson ve George Washington, Astroloji’nin yanında Germantown’daki ezoterik Astrologlar tarafından yayılan Mısır-İskenderiye okült geleneğine bağlı fikirlerden de esinlendiler.

Fizikçi ve Astrolog Christopher Witt, ezoterik topluluğun lideri haline geldi. Bu topluluk, kimi girişimler için en iyi zamanları, fikirleri tespit etmeye, mühürlerin ve anıtların tasarımlarını belirlemeye, dünyanın süper devleti İngiltere’nin kolonilerini geri almak için yaptığı girişimlere direnebilecek kadar güçlü bir ülke yaratmak için çalışmaya yönelmiştir. Faaliyetleri içerisinde Mısır kökenli büyü uygulamaları çok belirgindir.

1781

William Herschel, Güneş sistemindeki yedinci gezegen olan Uranüs’ü buldu.

1784

Ebenezer Sibly, A New and Complete Illustration of the Celestial Science of Astrology adındaki son derece kapsamlı, resimlerle zenginleştirilmiş kitabını yayınlattı.

1801

Francis Barrett, eski çağlardan gelen Astroloji ve Büyü bilgilerini derlediği The Magus’u yayınladı.
http://www.astrologyanalyst.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...