Amerikan Ordusu oyun geliştirecek

Ordunun resmi yayın organı Stars and Stripes, silahlı kuvvetlerin bir bilgisayar oyunu geliştireceğini duyurdu.

Haberler 19.12.2008 - 02:04

Amerikan Ordusu oyun geliştirecek

Amerikan Ordusu, halkla ilişkilerin güçlendirilmesi, potansiyel askerlerin orduya daha sıcak bakması ve yazılması gibi amaçlarla, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 50 milyon dolarlık bir yatırımla bir bilgisayar oyunu geliştirecek.

Amerikan ordusu uzun yıllardır bilgisayar oyunlarıyla göze diğer ülkelerin ordularından daha fazla göze çarpan yakın bir ilişki içerisinde. Ordu bir çok oyunda düşmanlarına karşı yenilmez bir imaj çiziyor.

Bu imajı daha da sağlamlaştırmak isteyen Amerikan Ordusu, kurumsal kimliği içerisinde çalışacak bir ekip kurdu. Bu ekip önümüzdeki 5 yıl içerisinde hem askerlerin eğitim programlarında kullanılmak, hem de ticari olarak piyasaya sürülmek üzere bir oyun geliştirecek.

Oyunun 2010 yılında geliştirilmeye başlanacağını açıklayan Yarbay Gary Stephens, ordunun bu işi oldukça ciddiye aldığını ancak, amaçlarının ticari oyun endüstrisi ile rekabet etmek olmadığını söyledi. Stephens, ordunun asıl amacının askerlerin eğitiminde teknolojinin daha ne gibi olanaklar tanıyabileceğini görmek olduğunu belirtti.

Amerikan Ordusu, halihazırda eğitimlerinde “DARWARS Ambush” isimli ticari bir oyunu kullanıyor, oyunun 2006 yılından beri 3 binden fazla kopyasını satın alan ordu bu oyunu kara, hava, deniz, sahil ve iç güvenlik askerlerinin eğitiminde kullandı.

Amerikan ordusuna bağlı Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) tarafından değiştirilmiş (modifiye edilmiş, ıslah edilmiş) DARWARS Ambush isimli oyun, askerlerin pusu ve bombalı saldırılardan nasıl kurtulacağı konusunda eğitimi sırasında kullanılıyor.

DARWARS Ambush’un 20. yüzyıl teknolojileriyle geliştirildiğini ve çok oyunculu oturumlarda kısıtlı oyuncu desteğine sahip olduğunu belirten Stephens, bu nedenle yeni bir oyun geliştirilmesine karar verildiğini belirtti.

Yeni oyunun adı “Game After Ambush” olacak. Oyun askeri ihtiyaçların daha iyi karşılanması amacıyla değiştirilebilir haritalar, senaryolar ve görevler gibi özelliklere sahip olacak.

Sayfa Yükleniyor...