Güney Kutbu’na ilk ulaşan kişi olarak tarihe geçen Amundsen, 1928’de Kuzey Kutbu’na yakın Spitsbergen adasına giderken Latham 47 adlı uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti.

Norveç’in Tromso kentinden denize açılan iki gemi dolusu araştırmacı, iki hafta boyunca Arktik Okyanusu’nun dibindeki uçağı ve diğer kalıntıları arayacak.

Ünlü Yeni Zelandalı kaşif Rob MacCullen’in liderlik ettiği ekipte Amundsen’in büyük-yeğeni Nikolay Jakobsen de bulunuyor.

Ekibi biri Norveç Deniz Kuvvetleri, diğeri ise Norveç Sahil Güvenliği’nde ait tam teçhizatlı iki gemi taşıyor. Ekibin kullanacağı yükse teknolojiye sahip teçhizat arasında sonar sistemiyle donatılmış, uzaktan kontrollü bir ‘akıllı’ denizaltı robot da bulunuyor.

Roald Amundsen, 1910-1920 yılları arasında süren keşif yolculuğu sonunda, Güney Kutbu’na ilk ulaşan insan olmayı başarmıştı. Aynı günlerde farklı bir rotadan aynı hedefe ulaşmaya çalışan İngiliz Robert Scott, Amundsen’den beş hafta sonra Güney Kutup noktasına vardı.

Yaşamı boyunca keşif araştırmalarını sürdüren ve rakibi de olsa kaşifleri destekleyen Amundsen, 18 Haziran 1928’de rakibi Umberto Nobile’yi kurtarmayı hedefleyen bir operasyona katılmıştı. Bir buzulda mahsur kalan Nobile’ye ulaşmak üzere Fransız pilotlarla birlikte yola çıkan Amundsen’in uçağı Latham 47, kötü hava koşuılları nedeniyle Bear Adası’ı açıklarında düşmüştü.