31. İstanbul Uluslararası Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünden sonra, 34. Moskova Uluslararası Film Festivali “Perspektifler" yarışmasında yer alan “Ana Dilim Nerede”, belgesel ve kurgu arasında gezinen yapısı içinde; konusuyla kurduğu bütünlüklü hali, oyuncularının doğal performansı, ‘tema’sını dolaysız aktarması ve ‘minimal’e yakın anlatımına karşın çağrışım gücünün ürettiği etki ile eleştirmen ve izleyiciler tarafından beğenilen bir yapım olmayı sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta 19. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal bölümde yarışan film, Türkiye’de halen çeşitli “hassasiyetler” taşıyan ‘Anadil’ gibi önemli bir meseleyi perdeye taşırken, yaklaşımındaki incelikli üslubunun yanı sıra, kurmayı başardığı atmosferin yoğun duygusallığına rağmen gülümsetmeyi elden bırakmayan yanı ile de dikkatleri çekmeyi başardı.

Ekim ayında 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Film dalında yarışacak olan “Ana Dilim Nerede”: Yakın zamanda öleceğini düşünen yaşlı bir adamın, ana dilinin kaybolmaya yüz tutmasından duyduğu çaresizlikle, kendi çözümünü umutla üretme çabasını aktaran; evde dahi kendi dilinde konuşmanın yasak olduğu yıllardan sonra, artık saklanamayacak olan ‘ana dil’ gerçeği ve Türkiye’de, resmi politikaların yarattığı kültürel travmanın orta sınıf bir aile üzerindeki etkilerini konu alan, kimi insanlık durumlarının kara mizahın sınırlarında anlatılarak, gerçek mekan ve kendilerini oynayan gerçek karakterlerle canlandırıldığı bir yabancılaşma ve yalnızlaşma hikayesi...

Gösterim: 27 Eylül saat: 13.45 / 29 Eylül saat: 21.35 (Yönetmenin katılımıyla) Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde.