Anadolu Ajansı (AA) infografik haberleri, Malta Köşkü’nde düzenlenen bir toplantıyla basın kuruluşlarının temsilcilerine tanıtıldı.

AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel, burada yaptığı konuşmada, ajansın yaklaşık bir yıl önce infografik haber alanında hizmet vermeye başladığını söyledi.

Sel, Anadolu Ajansı infografiklerinin farklı yayın platfomları göz önüne alınarak hazırlandığını belirterek, "Televizyon kanalları için 16-9, web siteleri için grid tasarım kurallarına uygun şekilde tasarlanmaktadır. Ekonomi ve finans, coğrafi ve ülke, seçim, anket sonuçları, spor müsabakaları, sağlık, yaşam, kültür, biyografi, ulusal ve uluslararası istatistikler ve uluslararası kuruluşların raporları infografik içeriklerimizi oluşturuyor” dedi.

İnfografik haber örneği
İnfografik haber örneği

 “TELEVİZYONLAR İÇİN VİDEO HAZIRLAYACAĞIZ”

Hazırlanan infografiklerin, gazete veya dergi tasarımcılarının kullanımına uygun olarak sunulduğunu vurgulayan Ahmet Sel, şöyle konuştu:

"İnfografikleri vektörel, motion grafik ve rafine bilgi şeklinde veriyoruz. Bunlar konusunda yeni ürünlerimizi oluşturuyoruz. Motion grafikte, televizyonlar için de videolar hazırlayacağız.”

GÜNDE ORTALAMA 5 İNFOGRAFİK

Kullanıcıların infografikler üzerinde değişiklik yapma imkanı da bulduğunu ifade eden AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Sel, “Günlük 4-6 infografik, 2 videografik hazırlıyoruz ve bunları 10 dilde veriyoruz. İnfografikler; JPG, Aİ, EPS ve PDF olmak üzere 4 formatta hazırlanıyor’ diye konuştu.

İnfografik haber örneği
İnfografik haber örneği

EREN: BİLGİ KİRLİLİĞİNDEN KURTARACAK

AA İnfografik Editörü Mevlüt Eren de, infografiklerin bilgilendirme amaçlı olduğunun altını çizerek, “Artık kimse sayfa sayfa haber okumak zorunda kalmayacak. İnfografik insanları o bilgi kirliliğinden kurtarıp, olayın özünü aktarma yeteneğine sahip” dedi.

Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda, basın mensupları da infografik haberler ile AA’nın görsel ürünleri konusunda çeşitli sorular yöneltti.