NTV

Anadolu Kavağı'nda devrilen 600 yıllık çınar ayağa kaldırıldı

ntv.com.tr

Türkiye

Beykoz'da yağmur ve rüzgar nedeniyle devrilen 600 yıllık Midillili Ali Reis Çınarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle yerine dikildi.

İstanbul Beykoz Anadolu Kavağı'nda yağmur ve rüzgarın etkisiyle tarihi Midillili Ali Reis Camisi'nin üzerine devrilen 600 yıllık çınar, ayağa kaldırıldı.

Beykoz Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, tarihi ağacı yaşatmak için Beykoz Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü Budama Şefliği birlikte harekete geçerek kök besleme, budama ve kaldırma çalışmaları yaptı.

Bu kapsamda ağaç kaldırılarak, hendeğe oturtuldu. Ağacın boyu kısaltıldı ve geçici demir destek sistemi takıldı. Kalıcı destek sistemi için ankraj ayaklarının yerleri açılarak, geçici destek sistemi kalıcı sistemlerle değiştirildi.

Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü çalışmaları kapsamında, tarihi çınarın devrilmesiyle bir bölümü yıkılan Midilli Ali Reis Camisi'nin bulunduğu bölgedeki İslamağa Sokak’ta prefabrik mescit yapımına başlandı.
İlçe sakinlerinin ibadetlerini sürdürebilmelerini sağlayacak mescidin, bir hafta içinde tamamlanması planlanıyor.

ETİKETLER