Anayasa değişikliği düzenlemesi için kritik hafta

AK Parti, içinde başkanlık sisteminin de yer aldığı anayasa değişiklik teklifi taslağını, bu hafta MHP'ye iletecek.

NTV Haber 13.11.2016 - 16:43 | Son Güncelleme : 13.11.2016 - 16:45

Anayasa değişikliği düzenlemesi için kritik hafta

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi düzenlemesi için kritik bir hafta başlıyor.

AK Parti tarafından hazırlanan taslağın, bu hafta MHP'ye iletilmesi bekleniyor. Yapılacak müzakereler sonrasında nihai kararı, süreci başlatan liderler verecek.

NTV'nin edindiği bilgilere göre, taslağın iletilmesi sonrasında, iki partinin milletvekillerinden oluşan bir komisyon oluşturulacak. Komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra taslağa son şeklini, iki lider birlikte yapacakları toplantıda verecek.

Anayasa değişikliğiyle ilgili süreç, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşmeden sonra hızlanmıştı.

Görüşme sonrasında MHP lideri, ilk değerlendirmesini sosyal medyadan yapmış, "Henüz somut bir siyasi mutabakat sağlanmamış olsa da önümüzdeki sürecin Türkiye'deki fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim" demişti.

SÜRECE İLİŞKİN YOL HARİTASI DA ORTAYA ÇIKTI

AK Parti, hazırlanan anayasa değişiklik teklifine ilişkin taslağını MHP'ye iletmesinin
ardından iki partinin iki ya da üçer üye vermesiyle bir komisyon oluşturulacak. Taslak üzerinde çalışma yapılacak.

AK Parti'nin önereceği başkanlık sistemine ilişkin ilk somut bilgiler de bu taslak ile ortaya çıkacak. Komisyonun çalışması tamamlandığında iki lider yeniden biraraya gelecek. Taslağın teklife dönüşmesi için nihai karar verilecek.

MHP YETKİ VE SORUMLULUKTA PARALELLİK İSTİYOR

MHP, Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumluluğu arasında paralellik olmasını istiyor.
Ak Parti'nin 2012 teklifinde, başkana tanınan yetkilerin sınırlandırılması, sorumluluğunun belirgin hale getirilmesi de MHP açısından önemli.

MHP'nin üstünde durduğu noktalardan biri de tüm bu yetki kullanımının,  siyasi sorumluluğun yanısıra hukuki yaptırım da içermesi yönünde.

Sayfa Yükleniyor...