Binali Yıldırım: Anayasa değişikliği Erdoğan için değil, her doğan içindir

Amasya'da konuşan Başbakan Yıldırım, ''Bu anayasayı Recep Tayyip Erdoğan kendisi için yapıyor' diyorlar. Anayasa değişikliği Erdoğan için değil, her doğan içindir'' dedi.

Anadolu Ajansı 01.03.2017 - 14:50 | Son Güncelleme : 01.03.2017 - 16:58

binali yıldırım.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecinde Amasya Yavuz Selim Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı.

Yıldırım, konuşmasına Amasyalıları, ''Sultan Beyazıt'ın, Fatih Sultan Mehmet'in, Yavuz Sultan Selim'in şehri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlattığı, kahramanların, yiğitlerin şehri Amasya" sözleriyle selamladı.

Amasya'nın bugün bir kez daha tarih yazdığını belirten Yıldırım, ilk halk oylaması mitingini geçen pazar günü, 15 Temmuz'da darbe girişimine karşı büyük bir kahramanlık gösteren Kahramankazan'da yaptıklarını anımsattı.

Yıldırım, halk oylaması sürecinde Anadolu'daki ilk duraklarının da Amasya olduğuna dikkati çekerek, bunun da bir manasının bulunduğunu vurguladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığını, daha sonra Amasya'ya geldiğini ve Amasya Genelgesini buradan bütün dünyaya ilan ettiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Burada çok önemli tarihi bir karar alındı. Türkiye'nin, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini, bugünlerini ilgilendiren o tarihi genelgenin kararı burada verildi. 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' denildi. Düşmana karşı ilk kararın verildiği yerdeyiz, Amasya'dayız. İlk adımı buradan attık. Bağımsızlık yolunda ilk vurguyu Amasya'da yaptık. Milli irade ilk defa 1919'da Amasya'da ifade edildi. Ondan sonraki bütün çalışmalar Sivas Kongresi, Erzurum Kongresi."

"YETKİ MİLLETİNDİR"

Yıldırım, o dönemde, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının milletin kararını her şeyin üzerinde tuttuklarına işaret etti.

Milli mücadelenin milletle, milletin azmiyle verildiğini belirten Yıldırım, "Cumhuriyeti milletle, milletin kararlılığıyla kurduk. Cumhuriyeti milletin alın teriyle, mücadelesiyle bugünlere getirdik. İlk mitingimizi buradan başlatıyoruz. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır. Bugün 'Söz milletindir, karar milletindir' diyoruz. Yetki milletindir. Millet ne derse, neyi uygun görürse o olur. Gerisi teferruattır" dedi.

Başbakan Yıldırım, AK Parti'yi milletle birlikte kurduklarını, kutlu yolculuğa milletin önderliğinde çıktıklarını bildirdi.

"AMASYA TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNİ AYDINLATIYOR"

Kuruldukları günden bu yana, millet ne dediyse onu yaptıklarını, "millet neden uzak dur dediyse ondan uzak durduklarını" vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bugün de sizlerle beraberiz. On binler meydanı doldurdu. Türkiye'yi daha fazla büyütmek, demokrasimizi daha da güçlendirmek için, çocuklarımıza daha aydınlık bir gelecek, gençlerimize daha güzel bir Türkiye emanet etmek için, daha fazla güvenlik ve refah için yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Hazır mısınız? Amasya işi bitirmiş. Sağolun, var olun. Amasyalılar sizin 1919'da burada dediğiniz 'Evet' ile cumhuriyet kuruldu. Bunu unutmayın. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehirdeyiz. Şimde işte 16 Nisan'da yapılacak referandumun temelini de Amasya'da atıyoruz. Sizden Amasya'ya yakışır bir sonuç bekliyoruz. 16 Nisan'da sandığa gidiyorsunuz ve ve 'Kararımız Evet' diyorsunuz. Büyük Türkiye için, güçlü Türkiye için, yükseliş için kararımız, diriliş için kararımız 'Evet'. Amasya gümbür gümbür geliyor. Amasya bir kez daha göğsümüzü kabartıyor, Türkiye'nin geleceğini aydınlatıyor."

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ERDOĞAN İÇİN DEĞİL, HER DOĞAN İÇİNDİR"

Vatandaşın kendilerini AK Parti Kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan tanıdıklarını belirten Yıldırım, anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan için yapıldığının söylendiğini aktardı.

Yıldırım, "Unutmayın anayasa değişikliği Erdoğan için değil, her doğan içindir. Türkiye'nin geleceği için bu değişikliği yapıyoruz. Bizim benlik davamız yok, hepimiz faniyiz. Az yaşa, çok yaşa, ölüm gelir başa. Onun için milletimizden saklayacağımız, gizleyeceğimiz hiçbir şey yok. Sizin gündeminizden başka bir gündemimiz yok. Ne yaparsak, millet için yaparız, milletin dediğini yaparız. Bugün de ne yapıyorsak, sizinle yapıyoruz ve birlikte yapıyoruz" ifadesini kullandı.

Demokrasiyle yönetilen ülkelerde yasama ve yürütmenin gücünü milletten aldığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, mevcut sistemde vatandaşın milletvekillerini seçtiğini ama hükümeti, hükümetin başında kimin olacağını seçemediğini anlattı.

Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı'nın genelde en çok oyu alan partinin genel başkanına hükümeti kurma görevini verebildiğini ama bunan da bir şartı bulunmadığını, bazen tersi durumların yaşandığını da belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Çünkü bir şart yok, eğer yukarıdaki o partinin genel başkanını seviyorsa başkasına görev veriyor. Olmadı mı? 90'lı yıllarda DYP, Refah koalisyon hükümetinde olmadı mı? Oldu. Sonra 28 Şubat krizi gelmedi mi? O güzel kardeşlerimiz okul kapılarında ne kadar büyük eziyetler çekti, bunları gençlerin çoğu bilmez ama o yılları yaşayan üniversitede okuyan, imam hatiplerde okuyan gençler bunu çok iyi bilirler. Sonra hükümet kuruldu, kurulmadı, güven oyu aldı, almadı. Bekle zaman akıp gidiyor, ortada sonuç yok. Kurulsa da maalesef en fazla 3 ay, 5 ay, bilemedin 1,5 yıl. Türkiye'de 1960'dan beri kurulan hükümetlerin ömrü 1,5 yılı geçmiyor.

Şimdi neyi değiştiriyoruz? Vatandaş diyecek ki bu değişiklikle 'arkadaş ben öyle milletvekillerini seçeyim göndereyim, ondan sonrasını siz halledin. Ben hem milletvekillerini seçeceğim hem de Türkiye'yi bir daha ki seçime kadar yönetecek hükümeti ben seçeceğim. Sandıkta ben karar vereceğim, vekillere havale etmeyeceğim.' Bu daha iyi bir şey değil mi? Yani vatandaş işi sağlama alıyor. Bazen vekiller sizin istediğiniz gibi yapmayabilir, onun da telafisi yok, bir daha ki seçime kadar bekle. Zaman geçiyor, emekler boşuna gidiyor, beklentiler yerine gelmiyor. Onun için bu sefer iki tane sandık, burada bir sandık var, burada bir sandık var. Geleceksiniz birine Cumhurbaşkanı'nı seçecekseniz, en az yüzde 50, yüzde 50'den de fazla, birine de şehrin milletvekillerini seçeceksiniz."

MHP LİDERİ BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

Başbakan Yıldırım, 2007'de Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi gözükmeyen vesayet odaklarının CHP'nin arkasına gizlenerek "Cumhurbaşkanı'nı AK Parti seçemez, bu Meclis seçmez" dediğini belirtti.

Kendilerinin çözüm için millete gittiğini, 2007'deki referandumla Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesinin kararlaştırıldığını anlatan Yıldırım, bunun ardından 2014'te Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.

Anayasa değişikliğiyle yarım kalan işin tamamlanarak, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirileceğini ifade eden Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye değişikliği birlikte yapma çağrısında bulunduklarını söyledi.

Bahçeli'nin bu çağrıya cevap vererek, "Önce milletim ve memleketim, sonra partim" dediğine dikkati çeken Yıldırım, Bahçeli'ye ve milliyetçilere memleket için gösterdikleri gayretten dolayı teşekkür etti.

Yıldırım, değişiklik yapılırken CHP'nin de kendileriyle birlikte olmasını istediklerinin altını çizerek, Kılıçdaroğlu'na "Madem cumhurbaşkanlığı sistemine karşısın o zaman sen ne istiyorsan, sen de bir anayasa değişikliği getir, ikisini de Mecliste görüşelim oylayalım, isterse 367'den fazla çıksın yine millete götürelim. Bizim milletimiz basiretlidir, feraset sahibidir, en doğru kararı verir. İkisini de sunalım, millet ne karar verirse başımız gözümüz üstüne" dediklerini aktardı.

''HADİ ORADAN''

Buna da "Yok" denildiğini anlatan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü bunlar, halka güvenmek yerine mahkemelere güveniyorlar. Hep bugüne kadar mahkemeler üzerinden iş çıkardılar. Milletin kararını, Meclisin kararını mahkemelere taşıyarak halkın iradesinin yavaşlatmaya çalıştılar. Bunların Türkiye'nin hayrına hiçbir adıma 'Evet' dediklerini biz görmedik. Siz gördüyseniz Allah aşkına söyleyin. Türkiye'nin hayrına ne varsa bunlar 'Hayır' demeye devam ediyorlar. Dün de devam ettiler bugün de devam ediyorlar.

Daha geçen gün Kılıçdaroğlu, 'Gideceksiniz sandığa haysiyetinizle, şerefinizle, onurunuzla 'Hayır' diyeceksiniz.' diyor. Hadi oradan. Yani 'Evet' dersek haysiyetimiz, şerefimiz, onurumuz gidecek. Yazıklar olsun. Benim vatandaşım, 79 milyon 'Evet' de der 'Hayır' da der, onurludur, şereflidir, haysiyetlidir. Ne karar verirse versin, başımızın üstünde yeri vardır. 'Hayır' diyenleri onurlu yapacaksın, demeyenleri aşağılayacaksın. Yazıklar olsun. Böyle bir anlayışın Türkiye'ye Amasya'ya vereceği bir şey var mı?''

"BU SİSTEM BABA İLE OĞLU BİRBİRİNE DÜŞÜRÜR"

Meclis'in denetleme görevi kapsamında da genel görüşme, soruşturma, soru sorma işlerini yürüteceğini ifade eden Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Meclis'in yasama görevinin yanında, denetim görevini aktif kullanacağını bildirdi.

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshetme yetkisine sahip olacağı iddiasını da yanıtlayarak, şunları söyledi:

"Külliyen yalan. Yalanda bunların ölçüsü yok. Zannediyorlar ki millet bu işleri incelemiyor, öğrenmiyor, araştırmıyor. Yani aşağı mahallede yalanı söylüyorlar, yukarı mahalleye gelip kendileri de inanıyorlar, aslanlar gibi savunuyorlar. Bunların hayatı 'Hayır', bunlardan hayır gelmez. Bunlar hangi işe 'Evet' dediler? Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaparsın, dünyanın en geniş köprüsünü, bunlar 'Hayır' der. Dünyanın en büyük havalimanını yaparsın yine bunlar 'Hayır' der. Marmaray'ı yaparsın, 150 yıllık rüyayı ecdadımızın, atalarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürürsün bunlar yine 'Hayır'cı. Bunlar hiçbir hayırlı işlere sürekli 'Hayır' diyerek, işleri engelleyerek buraya geldiler. Meclis'i feshetme diye bir şey yok. Meclis'te diyelim ki Cumhurbaşkanı ile Meclis arasında bir anlaşmazlık var. İşler yürümüyor, olmadı mı? Hatırlayın 'Çankaya'nın şişmanı, bilmem neyin düşmanı' diye rahmetli Özal'a, Demirel orada adamın ecelsiz gitmesine sebep oldu, sürekli tenkit, hakaret. Ecevit, Ahmet Necdet Sezer'i anlaştılar seçtiler, kısa süre sonra onlar da papaz oldu, birbirlerine girdiler. Bu sistemin arızasından kaynaklanıyor. Bu sistem baba ile oğlu birbirine düşürür, onun için değişmesi lazım, keyfi iş yapmıyoruz."

''KILIÇDAROĞLU İSTİYORSA GELSİN MUAVİN OLSUN''

Başbakan Yıldırım, "tek adam" eleştirilerine şöyle cevap verdi:

"Cumhurbaşkanı bir tane. Yani Kılıçdaroğlu'nun hatrı için bir tane daha mı Cumhurbaşkanı seçelim? İstiyorsa gelsin muavin olsun, engel yok. Bu sistemde ona da yer var, herkese yer var. Kıskanma ne olur, biraz daha çalış senin de olur. Tek adam seçiyoruz ama iki sandık arasında yetki veriyoruz. Cumhurbaşkanı tek ama daha güçlü olan da millet. Milletten güçlü hiç kimse yok. Sandıkla geliyor, sandıkla gidiyor. Onun ötesi yok. Çünkü Türkiye'de milli irade var. Milli iradenin temsilcisi de millet.''

Kişilere göre sistemin olmayacağına değinen Yıldırım, bu referandumla birlikte insanlardan bağımsız olarak milli iradenin verdiği kararla kim gelirse gelsin işlerin aynen devam edeceğini bildirdi.

"BUNLAR, HALKA GÜVENMEK YERİNE, MAHKEMELERE GÜVENİYORLAR"

Başbakan Yıldırım, "Bunlar, halka güvenmek yerine, mahkemelere güveniyorlar, hep mahkemeler üzerinden iş çıkardılar bugüne kadar. Milletin, Meclis'in kararını mahkemelere taşıyarak, halkın iradesini yavaşlatmaya çalıştılar. Bunların Türkiye'nin hayrına hiçbir adıma 'Evet' dediklerini biz görmedik. Türkiye'nin hayrına ne varsa, bunlar 'Hayır' demeye devam ediyorlar, dün de devam ettiler, bugün de devam ediyorlar" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...