Anayasa görüşmeleri tamamlandı

Anayasa görüşmelerinin tamamlandığı ve AK Parti'nin son değerlendirmesini yazılı olarak MHP'ye ilettiği kaydedildi.

NTV Haber 29.11.2016 - 10:37 | Son Güncelleme : 29.11.2016 - 10:54

Anayasa görüşmeleri tamamlandı

AK Parti ile MHP arasındaki anayasa müzakereleri tamamlandı.

AK Parti'nin son değerlendirmesini yazılı olarak MHP'ye ilettiği bildirildi.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, başkanlık düzenlemesini de içeren anayasa değişikliği görüşmeleri için daha önce 2 kez bir araya gelmişti.

Müzakerelerde 12 madde üzerinde önemli değişiklikler yapıldı. Edinilen bilgiye göre, iki partinin ortak noktada buluşamadığı ilk konu, cumhurbaşkanı seçilecek kişinin partisi ile ilişkilerinin nasıl düzenleneceğine yönelik.

MHP, cumhurbaşkanının parti üyesi olmasında bir sakınca görmüyor. Acak cumhurbaşkanının aynı zamanda parti genel başkanı da olmasına sıcak bakmıyor.

AK Parti ise değişiklikle parti genel başkanı ile cumhurbaşkanının aynı kişi olabilmesinin önünü açıp iki başlılığı önlemenin amaçlandığını vurguluyor.

AK Parti, ikinci bir formülü gündeme getirerek, konuya ilişkin anayasaya herhangi bir hüküm konulmamasını savunuyor. Bu durumda, cumhurbaşkanı partisiyle ilişkisini kendisi belirleyecek.

Müzakerelerde ikinci ayrışma konusu ise cumhurbaşkanının denetlenmesi. İki parti arasında, soruşturma komisyonu kurulması ve Yüce Divan'a sevk için oranların belirlenmesinde ayrışma yaşanıyor.

Gül ve Parsak'ın şekillendireceği teklif daha sonra liderlere gidecek. Liderlerin müzakere etmesinin ardından, tam mutabakat sağlanması durumunda, teklif en kısa sürede Meclis'e gönderilecek.

Sayfa Yükleniyor...