Anayasa Komisyonu'nda tartışma

Kifayeti müzakere önergesinin ardından 3. maddenin kabul edilmesiyle komisyonda tartışma çıktı, milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 27.12.2016 - 18:17 | Son Güncelleme : 27.12.2016 - 18:18

Anayasa Komisyonu'nda tartışma

TBMM Anayasa Komisyonu'nda, AK Parti'nin Anayasa değişikliği teklifinin 3. maddesiyle ilgili kifayeti müzakere önergesinin ardından, 3. maddenin kabul edilmesiyle komisyonda tartışma çıktı, milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü.

Anayasa Komisyonu'nda AK Parti'nin Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri tartışmalarla devam ediyor.

Komisyonda, milletvekili seçilebilme yaşının 25'ten 18'e indirilmesini ve "Askerlikle ilişiği olanların" milletvekili adaylığına başvuramamasını öngören 3. madde kabul edildi.

Bu maddeyle ilgili AK Parti'nin verdiği kifayeti müzakere önergesi, komisyonda sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu.

Önergenin okunmasıyla, CHP ve HDP milletvekilleri bu duruma tepki gösterdi.

Tartışmalar sırasında kifayeti müzakere önergesi oylandı ve kabul edildi. Hemen ardından 3. madde kabul edildi.

Maddenin kabul edilmesinin ardından, CHP'li milletvekilerinin tepkisi sürerken, bazı milletvekillerinin birbirinin üzerine yürüdüğü görüldü. Bu milletvekillerini araya giren diğer milletvekilleri sakinleştirmeye çalıştı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, komisyonu yöneten sözcü Abdurrahman Öz'ün yanına giderek, tepki gösterdi. Başkanlığın bulunduğu bölgede de kısa süreli arbede yaşandı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in masayı yumrukladığı görüldü.

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, bu tartışmalar sırasında 4. madde üzerinde konuşmasını yaptı.

Komisyon Sözcüsü Öz, "Müzakereleri öyle ya da böyle yürüteceğiz. Kısıtlama yapmıyoruz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Gök, "Burada tiyatro oynamıyoruz. Muhalefetin söz hakkı engelleniyor. Milli iradeden bahsediyorsunuz ama burada milletvekillerini konuşturmuyorsunuz. Daha önce bu filmi gördük. Kargaşa yaratarak, karga tulumba maddeleri geçirmek istiyorsunuz. Halktan korkuyorsunuz, İçtüzüğü ihlal ediyorsunuz, yazıklar olsun. Anayasa çalışmalarında böyle üslup olmaz." diye konuştu.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, "Ne önergeyi duydum, ne oylamayı gördüm ne de oylamamaya katıldım. Niye bu kadar acele? Madde görüşmelerine yeniden dönelim, komisyon üyelerine söz hakkı verelim." dedi.

Görüşmeler 4. madde üzerinden devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...