Anayasa Mahkemesi: Biraz bekleyin

Referanduma 'evet' çıkmasıyla birlikte Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolu açıldı ancak bugün yüksek mahkemeden bir açıklama geldi: Yasal düzenlemeleri bekleyin!

Haberler 15.09.2010 - 18:36

Referandum sürecinde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun açılmasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yolunun tıkandığı yönünde tartışmalar yapıldı. Tartışmalar artık geride kaldı ve anayasa değişiklik paketinin onaylanmasıyla yeni bir dönem başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, bugün internet sitesinde bir açıklamaya yer verdi.

Yüksek mahkeme, referandumla gelen değişikliği hatırlattı ve Anayasa'ya eklenen geçici 18. maddeyle ''bireysel başvuruya ilişkin gerekli düzenlemelerin iki yıl içinde tamamlanacağı ve uygulama kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bireysel başvuruların kabul edileceği'' hükmünün yer aldığını belirtti.

Anayasa Mahkemesi, halk oylamasının yapıldığı 12 Eylül 2010 tarihinden itibaren vatandaşların ''bireysel başvuru'' adı altında Mahkeme'ye dilekçe gönderdiğini açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

''Belirtilen düzenlemeler karşısında gerekli yasal düzenlemeler yapılmadan Mahkememizin bireysel başvuruları kabul ederek incelemesine olanak bulunmamaktadır. Yapılan ve yapılacak başvurular gereksiz yazışmalara neden olacağından bu yöndeki başvurular için gerekli düzenlemelerin yapılmasının ve uygulama kanununun yürürlüğe girmesi beklenmelidir."

Sayfa Yükleniyor...