FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklu bulunan gazeteci Şahin Alpay'ın yargılandığı 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, "Anayasa Mahkemesi’nin dosyamızın esasına girerek karar vermesi görev gaspı niteliğindedir" denildi.

Alpay ile birlikte Mehmet Altan'ın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru sonucu, yüksek mahkeme "hak ihlali" var diyerek tahliye kararı vermiş, ancak hem 13. Ağır Ceza Mahkemesi, hem de Mehmet Altan'ın yargılandığı 26. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk halinin devamına hükmetmişti.

13.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce gerekçeli kararın ve resmi gazete yayınının beklenmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Mahkeme dün bir açıklama daha yaptı; gerekçeli kararın yayımlandığı ve mahkemece incelendiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Anayasa Mahkemesi, kendini mahkememiz yerine koymuştur. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçesi dikkatli okunduğunda sanığın yayımladığı yazılar haricinde herhangi bir somut olgunun dosyada olmadığı ifade edilmiştir. Bu tespit dikkate alındığında mahkememizce sadece sanığın tahliyesine değil, aynı zamanda ve yargılama sonunda beraatine de karar vermek gerekir. Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir hak ve yetkisi yoktur. Anayasa Mahkemesi yerel mahkemenin yerine geçerek delil değerlendirmesi ve yerindelik incelemesi yapamaz. Anayasa Mahkemesi'nin bağlayıcı nitelikteki kararları anayasa ve kendi kuruluş kanuna uygun olarak verdiği kararlar içindir" denildi.