Andriake Limanı'na saldırı

Antik Çağ'da Anadolu'nun ve Roma İmparatorluğu'nun en büyük tahıl ambarlarından biri olan Andriake Limanı'na defineci saldırısı. Gözetleme kulesinin kalıntıları yağmalandı.

02.03.2011 - 14:03

Antalya'nın Demre ilçesinde bulunan Andriake Limanı'nın gözetleme kulesi, define arayan bir kişi tarafından yıkıldığı iddiası asılsız çıktı. İlk gelen haberleri değerlendiren Kazı bölgesi başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, kule kalıntılarının yağmalanmaya çalışıldığını açıkladı. Kule kalıntıları arasındaki taşların yerini değiştiren saldırgan yakalandı.


Andriake Liman Kenti, Roma'dan daha eski dönemlere kadar uzanan bir yerleşim merkezi. Myra'nın Likya Uygarlığı'nın başkentlerin biri.

Kentteki Granarium, Roma Dönemi'nde tahıl ambarı veya malzeme ambarı olarak yapıldı. Roma Dönemi'nin en büyük ambarlarından biriydi.

Yağmalama olayıyla ilgili olarak D.Ş. (35) balyoz, kazma, kürek, demir levyelerle birlikte olay yerinde yakalanmıştı. Define aramak için gözetleme kulesine geldiği ifade edilen D.Ş., polisteki sorgusunun ardından çıkarıldığı Demre Cumhuriyet Savcılığı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...