'Android 2016'da Windows'u geride bırakacak'

Veriler, Android’in 2016’ya gelindiğinde dünyanın bir numaralı işletim sistemi olacağına işaret ediyor.

26.10.2012 - 11:06

'Android 2016'da Windows'u geride bırakacak'

Mobil cihazlar, getirdikleri yeniliklerle hayatımızı hızla değiştiriyor. Mobilin gerektirdiği değişime ayak uydurabilen ve uydurmaya çalışan teknoloji şirketleri, birbirleriyle büyük bir mücadele içine girmiş durumda. Apple, tablet piyasasında üstünlük kurarken, Google, Android işletim sistemiyle akıllı telefon piyasasına neredeyse egemen olmak üzere. Microsoft, Windows 8 ve Surface ile rekabete ortak olurken, son beş ayda milyar dolarlar kaybeden Facebook, mobil stratejisiyle yeniden yükselişe geçti.


Mobil cihazların hız kesmeyen yükselişi, geleneksel kişisel bilgisayarları (PC) tüketiciden giderek uzaklaştırıyor. Küresel alanda PC satışları son 11 yılın en düşük seviyesine inerken, PC’lerin yerini alan dizüstü bilgisayarlar, notebook’lar ve mobil cihazlarda kullanılacak işletim sistemi de ayrı ve büyük bir rekabet alanı oluşturmuş durumda.

Teknoloji piyasasına odaklanan araştırma şirketi Gartner’ın yaptığı en son araştırmaya göre, 1985’ten bu yana dünyanın kabul ettiği birinci işletim sistemi Windows, 2016’da üstünlüğünü Google Android’e bırakacak.

WINDOWS 8 YETERLİ OLMAYACAK
Microsoft, dün ABD’nin New York kentinde yaptığı tanıtımda yeni işletim sistemi Windows 8 ve Surface tabletini tanıttı. Dünya genelinde Windows 7 kullanan 670 milyon bilgisayarın üstüne, yıl 2012 sonuna kadar 400 milyon bilgisayarın daha Windows 8’e geçmesi bekleniyor. Kısaca, yıl sonu itibariyle dünyada 1.5 milyar Windows 8 tabanlı cihaz olacağı tahmin ediliyor. Google kullanan mevcut cihaz sayısı ise 600 milyon.

Gartner, dört yıl içinde, önümüzdeki altı ay için öngörülen tablonun değişebileceğini belirtti. Şirket, 2016’da Android’in dünya genelinde 2.3 milyar cihazda kullanılacağını, Microsoft için aynı rakamın 2.28 milyar olacağını öne sürdü. Eylül 2012 itibariyle küresel akıllı telefon piyasasındaki payı yüzde 57.5 olan Android’in başarısı, bu tahminin gerçekleşebileceğini öne sürüyor.

Sadece dört yıl önce piyasaya sürülen Android, akıllı telefon piyasasında birince, tablet bilgisayar piyasasında ise Apple’ın ardından ikinci sırada.

Küresel PC nakliyatı, 2001’den bu yana en düşük seviyesine inerek, 2012’de yüzde 8 geriledi. Hızla mobil alana adapte olmaya çalışan Microsoft, bugün akıllı telefon piyasasının sadece yüzde 3’üne sahip. Windows 8 ile oldukça iddialı olan yazılım devinin, önümüzdeki yıllarda Android ile ciddi bir rekabete gireceği kaçınılmaz görünüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...