Android Market cep yakıyor

Google’ın Samsung, HTC ve Motorola akıllı telefonları tarafından kullanılan Android işletim sisteminin uygulamalarının maliyeti, iPhone uygulamalarının 2,5 katına ulaştı. Bu rakam aynı zamanda, iPhone uygulamalarının Android’e kıyasla en az 2,5 kat daha fazla indirildiğine işaret ediyor.

Haberler 24.02.2012 - 16:19

Android Market cep yakıyor

Araştırma şirketi Canalys tarafından dün sonuçları açıklanan araştırmaya göre, Android Market’ta yer alan en pahalı 100 reklam için ödenen ücret 374.37 dolara ulaştı. Aynı rakam, iPhone uygulamalarının indirildiği Apple Store için 147 dolar. Kısaca, her bir Android uygulaması için ödenen ortalama ücret 3.47 dolar olurken, iPhone uygulamaları için 1.47 dolar ödendi.

Canalys, ortaya çıkan bu büyük farkı iki faktöre bağladı. Bunlardan ilki, Apple’ın sahip olduğu daha iyi perakende sisteminin, fiyat rekabeti oluşturması. İkinci faktör ise Android Market’taki uygulamalara ödeme yapmak isteyen kullanıcının daha az olması ve kar elde edilebilmesi adına uygulamalara fazla ücret istenmesi.

Araştırmada yer alan Rachel Lashford, “Android’in fiyat rekabeti yaratarak düşük fiyata çok daha fazla uygulama indirilmesini sağlaması, şirket adına olacağı gibi uygulama dünyasındaki hareketlilik içinde faydalı olur” dedi.

Google ve Apple’ın en çok indirilen 100 uygulamasına bakıldığında, ilginç bilgiler ortaya çıktı. Her iki listede sadece 19 ortak uygulama yer alırken, fiyatlarının birbirlerinden farklı olduğu görüldü. Örneğin, Electronic Arts’ın (EA) Android Market’ta 4.99’a satılan Monopoly oyunu, Apple Store’de 0.99 dolar.

Sayfa Yükleniyor...