Android virüsleri uzaktan temizleniyor

Google'a ait Android işletim sisteminin eski sürümlerini kullananları vuran 'virüslü uygulama' sorunu, uzaktan silme yöntemiyle hallediliyor.

08.03.2011 - 15:24

Android virüsleri uzaktan temizleniyor

Android Market uygulama mağazasında bulunan virüslü 60 uygulama, güncelleme yapılan telefonlardan otomatik olarak siliniyor. Kullanıcının bazı çok özel bilgilerini de çalan bu enfekte uygulamaların bugüne kadar 200 bin telefona indirildiği sanılıyor.

Zararlıları yükleyen kullanıcılara önce bir e-posta gönderen Google, daha sonra kullanıcıların güncelleme yaparak zararlı yazılımları sistemlerinden silmesini sağlıyor. Android Market'te yer alan uygulamaların zararlı olmadığından emin olunabilmesi için ekstra önlemler alındığını da açıklayan Google, silinen zararlı yazılımların ID ve IMEI numarası gibi cihaz bilgileri ile birlikte bazı kişisel bilgileri de topladığını doğruladı.

Google'ın açıklamasına göre Android 2.2.2 ve üstü sürümleri kullananlar söz konusu zararlı yazılımlardan etkilenmiyor. Şubat ayında yayınlanan verilere göre Android cihazların yüzde 41,6'sı Android 2.1 ya da daha eski sürüm kullanıyor.

Android Market'ta tespit edilen ilk 58 uygulama, firma tarafından derhal silinmişti. Ayrıca bu uygulamaları mağazaya yükleyenlerin detayları da belirlenip polise ihbarda bulunuldu.

Ancak bu yazılımların Android güncellemesiyle silinmesi tek başına yeterli görünmüyor. Çünkü Android tabanlı akıllı telefon kullanan kişilerin önemli bir bölümü, Android Market dışındaki bağımsız uygulama mağazalarından da indirme yapıyor.

Uzmanlar, en azından bir süre, Android Market dışındaki uygulama mağazalarından yazılım indiririlmemesi konusunda uyarıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...