Andy Warhol'un ilk defa sergilenecek olan fotoğrafları, Daily Express gazetesi fotoğrafçısı Steve Wood, 1981’de Fransa’nın Deauville kentindeki bir otelde çekmişti.

Warhol’un dev bir ay çiçeğinin yanında verdiği pozun da aralarında bulunduğu birçok fotoğraf çekildiği dönem yayımlanmamış, ilk olarak 2012 yılında görülmüştü.

Fotoğraflar, Mayıs ayında New York’ta, ‘Lost Then Found’ (Kayıptı Bulundu) adlı gösteride sergilenecek.

BBC’ye konuşan fotoğraf sanatçısı Wood, “Çekim çok rahattı, çok içgüdüseldi” dedi.

Wood, “Andy benimle çalışırken çok açık sözlüydü. Onu istediğim gibi idare etmem, en iyi şekilde görünmesini sağlamam konusunda bana güvendi. Aramızda güzel bir kimya vardı” diye konuştu.

Daily Express fotoğrafçısı Wood, Deauville’den ‘birçok ünlünün fotoğrafıyla döndüğünü’ ve yalnızca gazeteye basılacakları seçip diğerlerini rafta unuttuğunu söyledi.

Andy Warhol’un 30 yıldır raflarda saklanan fotoğraflarının gün yüzüne çıkma hikayesi bir iddialaşmanın sonucu.

Londra’da ünlü gıda fotoğrafçısı David Munns, Wood’un Andy Warhol’u hiç tanımadığını iddia edince, Wood da hafızasında bir yolculuğa çıkıp raflarında ‘W’ harfindeki dosyaları karıştırmaya başlamış.

Fotoğraflar Warhol’un 1969’da kurduğu Interview adlı derginin sponsorluğunda sergileniyor.

Derginin editörü Christopher Bollen’e göre, “Fotoğraflar birçoklarının tanık olduğu Warhol’dan daha farklı bir Warhol” ortaya koyuyor.